1 Kasım 2015 Pazar

SİYAH SAÇTAN NASIL DÖNDÜM?

Siyah saç bir tutku.Vazgeçilmez olduğu kadar geri dönüşü de bir o kadar zor bir renk.Hele ki mavi siyah kullanıyorsanız!

Bundan 4 sene önce yakışacağını da bildiğim için saçlarımda doğal siyah, mavi siyah, böğürtlen siyahı gibi pek çok renk kullandım.Kendimde siyahı öyle çok seviyordum ki değiştirmeyi de düşünmüyordum.O sebeple de her boyadığımda boyayı tüm saçıma uyguluyordum.Taa ki beyazlar artıp tepemde pırlanta gibi parlayarak baş edemeyene dek.Üstelik siyah tonlar beni oldukça sert gösteriyordu, aldığım geri bildirimler şöyleydi:

"Beni dövecek gibisin Nihan!"
"Beyazlar da maşallah Nihan!"


Saçlarımı en son 24 Temmuz 2015 tarihinde mavi siyaha boyadım.Eylül sonu ise pes ettiğim zamandı. Dönecektim bu zor renkten ama nasıl? Hepinizin yaptığı gibi bende profesyonel ellere emanet etmek istedim saçımı. Ancak söylenen rakamlar oldukça aşırı idi.350 TL! Hele ki kalantor yerler 500TL isteyince açıkçası maddi yönden zorlayıcı geldi ve kendimi bir alışveriş mağazasında buldum.Beyaz sabun alıp deneyecektim; öyle ya beyaz sabun saç boyasının en büyük düşmanıydı!


Beyaz sabunla saçımı yıkadığımda saçlarım kaskatı, dolaşık ve aşırı mat bir görüntü aldı.Sonra eskilerin banyoda kullandığı zeytinyağlı yeşil sabunla da yöneldim.Yeşil sabun beyaz sabuna nazaran daha kullanılabilir hale getirdi saçımı.Ve renk kırılmaya başladı.
Renk kırılması derken saç eskiye döndü şeklinde anlamayın! Mavi siyah yerini doğal siyaha bırakıyor zamanla en fazla 3.0 koyu kahverengi tonunu alıyordu.

Geçtiğimiz yıllarda kullandığım bir kepek önleyici ve maalesef SLS içeren şampuanın saçlarımdaki boyayı delicesine akıttığı aklıma geldi.Artık saçlarımı önce yeşil sabunla yıkıyor ardından (clear olur, head and shoulders olur) kepek önleyici şampuan ile üzerinden geçiyordum.Sadece farklı olarak şampuanı saçımda bir müddet bekleterek yıkıyordum.3,5 ay mavi su vermeyen saç bu şekilde daha çok akmaya başladı.

Sonra sevgili arkadaşım Seçil Ucarsoy bana yağ ile maske yapmamı önerdi. Tarif çok kolaydı:

Hint Yağı-Zeytinyağı-Kantoron Yağı!Bu üç yağ karışımını saçımda 5-6 saat bekleterek haftada 2-3 gün kür uyguladım.Sonuç tüm uygulamalar ile beraber kahverengi olan kendi saç yansımalarını veren bir saç rengi oldu.Ama halen inatçı siyahlar da vardı, olmaz mı!

Bu evrede saç diplerim de ilerlediği için beyazlara katlanamadım elbette.Gittim Palette Deluxe 4.68 koyu kestane rengi aldım ki kendi saç rengim de kızıla çalan bir kahveydi.

Normal şartlarda 3-4-5 numaralı boyalar saçta fazla bekletildiginde siyaha yakın bir renk çıkacağı için boyayı tepelerde 15 dk beklettim.Uçlara ise tepelerdeki boyayı sıcak su ile sulandırarak boya uyguladım.Uçlarda bu sulu boya sadece 5dk bekledi.

Saçımdaki boya nasıl akmayı başardıysa uçlar da hemen boyayı kaptı ancak az beklediğim için siyah olmadı.

Serüven bununla da bitmedi elbette.Bu boyayı da 2 hafta kadar akıtmaya çalıştım. Dipler hariç uçlardaki boya hemen aktı. Ve son durak ombre setiydi.

Hiçbir siyah boya orial olmadan açılmazdı,bunun bilincindeydim.Ancak yoğun açıcı ve orial seviyesi yüksek boyalar yerine orial seviyesi en düşük olan Loreal Preference Ombre Serinin en koyu tonu olan 1 numarasını boya icine hindistancevizi yağı ekleyerek saçıma uyguladım.Yağ eklemedeki maksat orialin saçtaki yıpratıcı etkisini aza indirmekti.


İlk boya ile saçım bir miktar açıldı ancak yine istediğim oranda değildi.İkinci kutuyu da akabinde aynı şekilde uyguladım.Ve siyahlar tamamen ortadan kalktı.

Loreal Ombre serisi boyasız saçta belki kutusundaki rengini verebilen bir boyaydı ancak benim siyah saçımda bakır rengini verdi.O sebeple siyah saçlı arkadaşlar saçlarının bakır rengi olacağını bilmeli!Hatta forumlara göz gezdirin herkes turunculuktan yakınıyor.

Evet, ben mavi siyahlardan 50TL masraf bile yapmadan kurtuldum.Ancak hedeflediğim doğal çözümler bir yere kadar etki etti.Maalesef orial içeren bir boyayı saçıma uygulamak zorunda kaldım. Şimdi gelelim yorumlara:

1-Eger yıpranık ve ince telli saçlara sahipseniz ve saçlarınızda dökülme varsa LÜTFEN ORİAL İCEREN BOYA UYGULAMASINI UZMAN ELLERE BIRAKIN.

2-Ombre serisi de olsa bu tip boyalar da orial içerdiğinden saçınız yıpranmasa bile kuruyacaktır.O sebeple YouTube Loreal sayfasındaki saç uzmanının "saçında yıpranma olmayacak" şeklindeki açıklamasını es geçin.Zira saç uçlarım önlem almama rağmen eskisinden biraz daha kuru.

3- Siyah boya bir yere kadar açılır!İlk boyanız ise eski rengine dönmek kolaydır ancak benim gibi 4-5 sene kullandıysanız işlem görmeden tamamen siyah saçtan kurtulmanız oldukça zor.Sadece rengini kırarsınız; eskisi gibi yoğun siyah görünmez 3 numaraya döner en fazla.

4- Saçlarınız koyu renk ise ve 3 numaralı boyalarla boyarsanız 3 numara da simsiyah çıkar. Bunu sakın unutmayın!

5- Koyu renklerde boyaları saçınızda 25-30 dakikadan fazla bekletmeyin, ne kadar beklerse o kadar siyah çıkar.

6-Siyah saçlarda gözünüz varsa 3 numaralı boyalar tercih edin, emin olun siyah saçlı olursunuz.

7-İnternette dolaşan arap sabunu ve deterjan (pril vs) önerilerine kesinlikle inanmayın. Kendimize kastımız mı var?

   Ombre uygulamasına kadar saçımdaki kimyasalsız doğal akıtma süreci de başarılıydı. En azından siyaha çalan koyu kahve tonuna dönmeyi başardım.Benim kimyasal boya uygulamasını yapmamdaki sebep artık açık tonlar kullanmak istememdi.Böyle bir isteğiniz yoksa sabun ve kepek şampuanı ile yağ kürüne devam edin.Kimyasala gerek yok ki acele etmiyor olsaydım 1-2 aya tamamen kendi saçıma dönecektim.

    O sebeple mümkün mertebe kimyasal uygulamalardan uzak durun.Hele ki saçınız yıpranmış ise saçlarınızı kaybedersiniz, neticede kimyasal!!!

    Sonuç olarak ombre uygulamasına kadar yapılan doğal uygulamalar ile siyah saçı 3-4 ayda normal bir saç rengine döndürmek olası.

Artık sert olmayan yumuşacık bir ifadem var! Artık saçımda siyah renge dair hiçbir iz yok. Tekrar ediyorum mümkün mertebe kimyasaldan uzak durun, yapacaksanız da uzman bir ele başvurun.İşte sonuç:


Geçirdiğim aşamaları instagramdaki nihanperiofficial hesabımı takip ederek gözlemleyebilirsiniz.

Sevgilerimle...Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi