18 Eylül 2015 Cuma

KOZMETİK ÜRÜNLERİNİN TÜRKÇE KARŞILIKLARI-1


      Makyaj artık hayatımızı tamamlayan bizi daha bakımlı gösteren en büyük silahlardan biri.Türkçenin ana dil olduğu ülkemizde elbette yabancı bir dilimizin olması kariyerimizde, yurtdışı turlarında ya da yüksek lisans programlarında vazgeçilmez unsurlardan biri.Ancak Türk kozmetik platformlarında hitap edilen kesimin hem anadilinin Türkçe olması hem de herkesten yabancı dil bilmesinin beklenebilir bir durum olmaması sebebiyle yabancı ürün isimlerinin Türkçe karşılıklarını belirtmek gerekiyor.Keza kullanmaktan memnun olduğumuz bir ürün için elimizde sözlük olması da fazla ironik bir durum.Alışveriş yaparken ne aldığımızı bilerek kulaktan dolma ve ezbere bilgilerle hareket etmeyerek bilinçli olmamız hem kesemize hem de cildimize faydalı.

      Son zamanlarda görüyoruz ki Türk blog/vloglarında neredeyse Türkçeden çok İngilizce yazılar var.Deniz kenarında, yemekte, gün batımında çekilen resimlerde dahi kullanılan İngilizce açıklamalar yabancı dili olmayan arkadaşlarımız için bazen kırıcı bir tavır olabiliyor bana göre.Evet, yabancı dile sahip olmak kültürel açıdan memnuniyet verici bir durum.Ancak bir "caka/fiyaka sebebi" değil!

     Yurtdışında ikamet eden arkadaşlarımızı ise tenzih etmek isterim.Gurbette ne kadar iyi şartlarda yaşarlarsa yaşasınlar onlar da memleket özlemi çekerler.Ancak şartlar ve sürekli yabancı dil kullanımı onları bazen zorlayabiliyor.Bu hususta bu arkadaşlarımıza saygı ve anlayış ile yaklaşmanızı isterim.Bununla birlikte yurtdışında yaşayıp yine de anadilinden ödün vermeyen arkadaşlarımızı da gönülden tebrik etmek gerekli.

    Gelelim sürekli olarak kozmetik ürünlerinde yer alan bir takım yabancı isimlerin Türkçe karşılıklarına.Merak etmeyin gerisi gelecek ki bunlar sadece bir başlangıç!
    Lütfen soru soran arkadaşlarımı, büyük bir içtenlikle anlamını bilmediğini belirten arkadaşlarımı küçümseyici tavırlara girişilmesin diye de ufak bir rica ile karşılıkları dilim ve kalemim döndüğünce yazmaya başlayayım.

TEN MAKYAJ ÜRÜNLERİ:

Highlighter/Illuminator: Yüzümüzdeki yüksek noktaları aydınlatan kremsi ya da toz yapıda aydınlatıcı ürün.

Shimmer : Toz ve ya da kremsi yapıda ve içinde yoğun ışıltı barındıran ürün.

Terracota : Yüksek ısıda fırınlanarak elde edilmiş tek renkli ya da karışık renkli ve yüksek pigmentli göz ya da cilt ürünü.

Eyeshadow: Göz kapaklarını renklendiren far.

Eyeshadow Pencil : Kalem şeklinde olan far, ucu göz kaleminden daha tombiktir ve daha yumuşak olduğundan daha yoğun renk verir.

Shadow Base : Göz makyajımızda kullandığımız farın kalıcılığını ve renk yoğunluğunu arttıran, farın gün içinde dayanmasını sağlayan kremsi göz bazı.

Mascara Base : Maskara kullanımı öncesinde kirpiklere uygulanarak maskaranızın daha iyi sonuç vermesini sağlayan genellikle beyaz renkteki maskara bazı.

Lip Base : Rujumuzun daha kalıcı olmasını sağlayan bunun yanında ruj sürmeden önce dudaklarımızda güzel ve pürüzsüz bir zemin hazırlayan dudak bazı.

Foundation : Ten renginde ciltteki kusurları örten sıvı ten ürünü.

Stick Foundation : Ruj formuna benzeyen çevrilince açılan katı fondoten.

Patakrem : Aşırı yoğunlukta ve çok daha katı, yoğun kapatıcılık içeren daha sonrasında pudralaşan kremsi ten ürünü.

Blush : Yanaklara renk veren toz ya da kremsi ürün, allık.

Mouisturizing : Yoğun nem veren cilt ya da dudak ürünlerinde belirtilen bir nitelik.

Bronzer : Cildi daha koyu tonda gösteren, güneşten yanmış izlenimi de verebilecek ya da yüzü boyutlandırmaya yarayan ten rengimizden birkaç ton koyu ışıltılı ya da mat kremsi / toz ürün.

Kaş Kiti: Kaşlarımızdaki boşlukları doldurmaya ya da kaşlarımıza şekil vermek için kullanılan far ve kaşların düşmesini önleyecek sabitleyici ancak jöle kıvamında olmayan kremi birlikte barındıran kimi zaman yanında kaşları renklendirecek ve yine sabitleyecek kaş maskarası da barındıran toplu ürün.

Concealer : Çoğu zaman göz altına uygulanan ve göz altındaki koyulukları örten sıvı ya da kremsi ürün.Sadece göz altında değil sivilce lekeleri ve cilt kusurları üzerinde de uygulanan kapatıcı.

Corrector : Cilt rengi eşitsizliklerine karşı düzenleyici.Sivilce lekeleri, benler, sivilceler, yoğun göz altı morlukları üzerine uygulandığında bu kusurları nötürleyen ve concealer (kapatıcı) ürünlerden daha yoğun kıvamda olan kremsi ürün.

Powder : Ciltteki kusurları kapatan toz ya da preslenmiş pudra.

Loose Powder : Preslenmemiş ve sadece toz halinde olan makyaj sabitlemede kullanılan pudra.

Transparent Powder : Renksiz pudra.

Mattyfiying : Ciltteki yağlanmayı geciktiren ve cildi uzun süre mat göstermeyi hedefleyen tüm toz ve kremsi ürünlerde belirtilir.

Luminizing : Teni olduğundan daha parlak gösteren ışığı yansıtan pudra ya da fondotenlerde kullanılan tabir.

Primer : Ten makyajını yapmadan önce cildin zeminini düzelten ve ten ürünlerine zemin hazırlayan, gözenek gizleyen, cildin daha  pürüzsüz görünmesine yardımcı olan baz ürün.

Waterproof : Suya dayanıklı suda akmadığı iddia edilen ürün.

Eyeliner : Kirpik çevresine istenilen kalınlıkta çerçeve yapan birçok renge sahip ve genellikle ince kıl formda fırçalı sıvı göz ürünü.

Dipliner : Kirpik diplerine çok ince uygulama yapabilen genelde ucu keçeli kalem ucu formunda olan sıvı göz ürünü.

Eyeliner pen : Eyeliner ve dipliner uygulamasında zorlananlar için göz kalemi formunda ama içeriği sıvı olan ve ucu keçeli kalem ucuna benzeyen sıvı göz ürünü.

DUDAK ÜRÜNLERİ:

Lip Colour : Türkçe karşılığı dudak boyası.Genellikle sıvı ve dudaklarımızda yoğun renk bırakan rujlar için kullanılır.

Lipbalm: Balm balmumdan gelen yumuşatıcı anlamında bir kelime.Lipbalm dudak yumuşatıcı renkli ya da renksiz dudak nemlendiricisi.

Lipbutter : Lipbalm (dudak nemlendirici) lardan yapı olarak daha yoğun ve daha zengin içeriğe sahip dudak nemlendiricisi.

Lipscrub: Dudaklardaki ölü derileri atmaya yarayan tanecikli dudak kremi.

Lippencil : Dudakları çevreleyen dudak kalemi.

Lipgloss : Dudak parlatıcısı, dudakları kaygan gösteren sıvı dudak ürünü.

Liplacquer : Normal şartlarda rujlarda yağ , antioksidanlar ve wax (tutucu balmum) bulunur.Bu tip rujlarda wax bulunmaz ve daha jelimsi bir yapı bulunur.Dudakta yapışma yapmayan ruj çeşididir.

Kissproof Lipcolour : Dudakta rengini bırakan ve dudağa sabitlenen çıkmayan kalıcı ruj.

TIRNAK ÜRÜNLERİ :

Nail Care : Tırnak koruyucu bakım ürünlerine verilen genel ad.

Base Coat: Ojelerin tırnağa rengini geçirmemesi ve tırnakların sararmaması için oje altına sürülen tırnak kalkanı, oje bazı.

Top Coat : Ojelerin daha dayanıklı olmasını sağlayan ve soyulmasını engelleyen, rengini daha canlı gösteren oje üzerine sürülen parlatıcı oje.

Nail Hardener : Tırnak sertleştiren kırılma önleyici oje.

Nail Treatment : Tırnaklardaki hasarları tedavi edici, vitamin ve yağ içerebilen bakım ojesi.Treatment tabiri cilt bakım ürünlerinde de tedavi edici, hazırlayıcı anlamında kullanılır.

Plumping Top Coat : Tırnağa sürülen ojelerin daha tok, efektli ve daha parlak göstermesi için sürülen topcoat oje ile aynı görevi yapan oje canlandırıcı.

VÜCUT ÜRÜNLERİ:

Body Scrub : Vücuttaki ölü derileri arındıran, arındırırken de nem vererek vücut tenini pürüzsüzleştiren vücut bakım ürünü, peeling.

Body Lotion : Banyo sonrasında ya da vücutta kuruluk/nemsizlik hissedildiğinde gerekli nemi veren hafif yapıda vücut kremi.

Body Butter : Losyonlardan çok daha yoğun nem ve yağ içeren, yapı olarak daha kalın ve yoğun olan vücut kremi.

Body Shimmer : Vücuda parlaklık ve simli bir görüntü veren ışıltılı losyon.

Shower Gel : Banyoda liflerin üzerine sürdüğümüz köpüren ve hoş kokulu vücut temizleyicisi.

Shower Cream : Banyonuzun sonunda vücüda nemi hapsetmeye yarayan ve su ile durulanan hoş kokulu duş kremi.

Devamı gelecek....

Makyaj uygulamaları ve sıcağı sıcağına makyaj ve güzellik tüyoları için instagramdaki nihanperiofficial hesabımı takibe alabilir, güncel yazılardan haberdar olmak istiyorsanız siteye üye olarak Nihanperi ailesine katılabilirsiniz.Sevgilerimle...Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi