1 Mayıs 2015 Cuma

LESOLEİL GÜNEŞ GÖRMEYEN SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN DENEYİMLERİM

  Saçların güneş görmemesi deyince sadece tesettür anlayışını algılamak doğru değil. Zira günümüzde güneşe alerjisi olan ya da işi gereği pek çok kadın şapka, tülbent, bone kullanmak durumunda kalıyor.   Güneş ışığının zararlarından bahsetsek de bu yazımızda faydalarına da değinmemiz gerekiyor.Yeterli güneş ışığı alamayan ve havasız kalan saçlar cansızlaşarak zayıflıyor ve yıpranıyor.Saç derisinin havasız kalmasının aslında daha büyük tehlikeleri var.
-RUTUBET!
-BAKTERİ!
-KÖTÜ KOKU!

    Maalesef...Saç derisinin hava almamasının saç derisinde rutubet yaptığı uzmanlarca kanıtlanan bir durum.Rutubetin olduğu yerde bakterilerin kolaylıkla ürediğini düşünürsek kaşıntı ve kepeklenmenin yoğun olarak görülebileceği, saçların dökülebileceği gerçeğini sağlık açısından kabul etmemiz gerekiyor.Kötü kokudan bahsetmeme gerek yok değil mi?...
     Geçtiğimiz aylarda özellikle tesettürlü anlayışı benimseyen arkadaşlarımızın ilgisini çeken bir şampuan piyasaya sürüldü. 5 bitki-5 mineral ile 10 etkili bakım vaat eden Lesoleil Güneş Görmeyen Saçlar İçin Şampuanı deneme fırsatım oldu.Şampuanın hangi bitki ve mineralleri içerdiğine sitesinden alıntı yapacak olursak:

Biberiye: Saç derisini temizler.

Biberiye, kozmetik antibakteriyel ürünlerden çok daha fazla mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden saç derisinde etkili bir temizlik sağlar. Biberiye, sağladığı temizliğin yanında saç derisindeki kan dolaşımını da artırır. Kan dolaşımının artması zayıflayan saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Aloe Vera: Saç köklerini besler.

Saç hücrelerinin besin kaynaklarından biri de aminoasitlerdir. 
Aloe Vera bitkisi ise, aminoasitler açısından zengin bir kaynaktır. Bu zengin aminoasit kaynağı, saç hücrelerini besler. Aloe Vera ayrıca, içerdiği enzimlerle ölü saç saç hücrelerinin yerine yeni saç hücrelerin hızla oluşmasına yardımcı olur.

Bezelye: Saç tellerini kalınlaştırır.

Bezelye, antioksidan bakımından zengin bir bitkidir. Bu özelliğiyle yaşlanmayı geciktiren etkiye sahiptir. Saç köklerine nüfuz eden bezelye özü, saç tellerinin erkenden yaşlanıp zayıflamasını engeller. Saç tellerini kalınlaştırır ve saçlara hacim kazandırır.

Isırgan Otu: Yağ dengesini sağlar.

Isırgan otu taşıdığı bileşenler sayesinde yağ dengesini sağlayarak saçların sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Yağ dengesi sağlanan saçlar kepeklenmeye daha dirençli hale gelir. Isırgan, saçların gürleşmesine ve saç tellerinin kalınlaşıp güçlenmesine de destek olur.

Çörek Otu: Saç tellerini kuvvetlendirir.

Çörek otu, esansiyel yağ asitleri bakımından zengin bir bitkidir. Bu özelliğiyle saçları kuvvetlendirir, kırılmaları ve yıpranmaları önler. Çörek otunun içeriğindeki vitamin ve mineraller ise, saçın uzamasına yardımcı olur.

5 MİNERAL

Çinko: Saçların nem dengesini sağlar.

Saçların nem dengesini sağlar. Sağlıklı bir saç derisi için gerekli dokuların oluşumuna katkıda bulunur.

Magnezyum: Saç köklerini güçlendirir.

Kalsiyumla birlikte çalışan magnezyum, sağlıklı saçların gelişmesine yardımcı olur.

Bakır: Saç rengindeki bozulmaları engeller.

Saç yapısının korunmasını sağlayan bakır, saçın orijinal ve sağlıklı dokusunu korumasına yardımcı olur.

Silis: Saç kaybını önlemeye yardımcı olur.

Saç köklerini ve tellerini güçlendiren silis, bu özelliğiyle saç kaybını minumumda tutmaya yardımcı olur.

Demir: Saç derisindeki kansızlığı engeller.

Saç derisindeki kan oranını dengelemeye yardımcı olan demir, bu özelliğiyle saçları köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.
Buraya kadar herşey çok güzel, çok anlamlı olsa da şampuanı kullanmaya başlayınca aynı fikirde olabilmek pek de mümkün değil.Şampuan seçimim kuru ve boyalı saçlar yönünde olsa da banyo esnasında saç boyamın durdurulamaz şekilde aktığını görmek beni inanılmaz şaşırttı. Neredeyse 3 haftadan fazla bir süredir deneyimlerimi yazabilmek için kullanıyor olsam da halen boyanın aktığını görmek bu şampuanın renk koruma hedefini gerçekleştiremediğini gösteriyor.Köpürmesi, verdiği temizlik gayet güzel olsa da saç bakımı hususunda herhangi bir etkisini de göremedim.Saç uzama hızı normal seyrinde devam etti, saç dökülmesini durdurmadı ancak arttırmadı da.


Saçlarımda herhangi bir kuruluk hissetmedim, ancak normal bir şampuandan daha kısa sürede saçlarımı yağlandırdığını gözlemledim. Bu hususta normal yapıda saçlarım olduğunu da hatırlatmam gerekiyor.

    Kokusu ise ortalama bir şampuan kokusu ve kalıcı bir durum söz konusu değil.

    Saçıma yoğun bir parlaklık vermedi, ancak matlaşma da gözlemlemedim.

    Şampuanın bana göre tek artısı paraben ve türevlerini, sülfat (SLS SLES) ve parafin içermemesi oldu.Kısacası hiçbir faydasını göremediğim ve halen saçıma ne faydasının olduğunu anlamadığım bu şampuan alınmayacak ürünler listenin ilk sırasına oturdu diyebilirim.

Makyaj uygulamaları ve sıcağı sıcağına güzellik önerilerini incelemek isterseniz instagramdaki nihanperiofficial hesabını takibe alabilir, güncel yazılardan haberdar olmak isterseniz siteye üye olarak Nihanperi ailesine katılabilirsiniz.

Sevgilerimle.

     

    
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi