17 Şubat 2015 Salı

KALICI RUJ YANILTMASI VE ATLANAN GERÇEKLER

    Bir konuda yanılıyoruz, yanıltılıyoruz.

   Rujunun dudağında daha uzun süre kalmasını hatta çıkmamasını isteyenler kozmetik mağazasında çalışan arkadaşlarımızdan yardım ister ya da ruju kendi elinde ya da kolunda denemeye çalışır.Bulduğu 8 ila 16 saat kalıcılık vaad eden ruju ELİNDE HATTA KOLUNDA dener ve eliyle rujun üstünü sürter de sürter.Bakar ki çıkmaz; ya da kendi elinde "bakın gördünüz mü elimi sürtsem de çıkmıyor! " diyen yardımcı arkadaşımıza inanır ve ruju satın alır.

     Elinde çıkmayan rujun dudağında da çıkmayacağını düşünerek evine dönen arkadaşımız bir gün bir yemek organizasyonunda ruju dudağına uygular.Yemeğini yiyen ya da yemese bile birşeyler yudumlayan arkadaşımız çıkmayan rujunun dudağında pütürlenmeye başladığını ve sadece dudak çizgisinde rujunun kaldığını görünce artık verdiği paraya mı yanar yoksa öneren arkadaşa mı bozuk atar bilinmez.

    Bunun sebebini  yani dudak derisi ve yapısı ile elimiz ve kolumuzdaki derimizin farklı yapıda olduğunu bilmiyoruz;  bu hatalı yönlendirmeyi yapan blogger/çalışan/arkadaşınızın da bu farktan haberi yok.     Yanaklarımızın devamı olan dudaklarımız, derimizin ağız içi mukozasına geçiş yeridir.İşte bu mukoza kısmı nemli bir örtücülüğe sahip olan ve altında sürekli çalışan salgı bezleri bulunan nemli bölgedir.Bu kısmın büyük bir bölümü de kılcal damarlarla kaplıdır ki dudaklarımızın kan rengimize göre kırmızı ya da pembemsi renge sahip olmasının sebebi bu kılcal damarlardaki kan akışıdır.Bu sebepledir ki kan akışının yoğun olduğu yerlerde de vücut ısımız daha yoğun ve belirgindir.Bu sebeple ateş ölçerken dereceyi ağzımıza koymamızın sebebi de ısının burada daha net ölçülmesini sağlamaktır.     El ve kol derimizin altında yağ tabakası olsa da nem verecek salgı bezleri bulunmaz arkadaşlar.Bu yüzdendir ki uyguladığınız kalıcı ruj salgı olmayan bölgedeki deriye rengini daha çabuk geçirir ve ruj yapısı derinize tutunur.O sebepledir ki bazı rujların üzerini makyaj temizleyicilerle bile sürtseniz rujun çıkmadığını ya da kısmen çıktığını görürsünüz.

     Dudaklarımızda ise durum böyle değildir.Dudaklarımızı çevreleyen o zar şeklindeki derimiz el ve kollarımızdaki deriden çok daha farklı ve ince yapıda olduğu için ruj yapısı kolunuza tutunduğu gibi dudaklarınızda tutunmaz.

     Dudak ve ağız içindeki bezlerden salgılanan salgılarınız ve tükürük sıvısı rujunuzu mutlaka dışarı atacaktır, yemek içmek  gibi dış etkenlerin de etkisi fazladır.Yukarıda da belirttiğim gibi dudaklarınızdaki kılcal damarlardaki kan akışı sebebiyle bu bölgedeki ısı da kol ve el derisinden fazla olduğu için dudaklarınıza sürdüğünüz yabancı madde olan ruj mutlaka değişime uğrayacaktır.      İşte bundan habersiz olanlar size el ve kol derisinde rujları gösterirken "gördüğünüz gibi çıkmıyor!" demektedirler.

    Bu yüzden bu tip rujları dudaklarınızda deneyip 8 saat olmasa da en azından 2-3 saat kalabilecek rujların başarısını dikkate almanız gerekir. 

    Artık bu bilgiye sahip olduğunuz için daha bilinçli alışveriş yapacağınızı ve yanıltıcı bilgilere kapılmayacağınızı umuyorum.

    Makyaj uygulamaları ve güncel paylaşımlar için instagramdaki nihanperiofficial hesabımı takibe alabilir, sitedeki güncel yazılardan haberdar olmak için siteye üye olabilirsiniz.

Sevgilerimle

Nihan
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi