15 Ocak 2015 Perşembe

NATURA KERATİN KERATİN BAKIMI SERİSİ VE BREZİLYA FÖNÜ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

    Saçlarımız dış görünümümüzde en az makyajımız kadar dikkat çeken güzellik silahlarımızdan biri.Kısa, uzun, dalgalı ve düz hangi yapıda olursa olsun aslında önemli olan saçlarımızın sağlıklı ve parlak görünmesi.

   Sadece kadınlar için geçerli bir durum değil ancak, genellikle kendimizde olmayan şeylere heves ediyoruz.Düz saçlar saçlarında biraz da olsun hareket istiyor, kıvırcık saçlar ise düz saçların hayalini kuruyor.Bu konuda her iki tarafa da hak vermek gerekiyor çünkü; kıvırcık saçın zaptı da bakımı da çok zor, düz saçın ise zayıf ve cılız görünmesi bazen gerçekten zorluyor bizi.

    Bakım konusu ise daha büyük sıkıntı.Saç yapısı ne olursa olsun saç sağlığı kuralları değişmiyor.Saçımızın aradığı ilaç aslında keratin.
 Geçtiğimiz ay Natura Keratin firmasının keratin bakımı seti elime ulaştı.Ne yalan söyleyeyim 30 yaştan sonra umulmadık alerjiler yaşadığım için öncelikle saçımın birkaç tutamına uygulamak durumunda kaldım.Reaksiyon göstermeyince tamamına uyguladım talimatları dahilinde.Ancak;

Öncelikle keratin hakkında ve ALIRSANIZ BİLMENİZ GEREKENLER HAKKINDA bilgi vermem gerekiyor:

UYARI:

Brezilya fönü uygulamasında saç, en fazla 230 derecelik bir ısı ve buharda keratin yüklemesi görür.Ancak platin rengi, röfleli saçlar için bu ısı uygun değil. Çünkü saç renginde birkaç ton açma yapar. Platin rengi, röfleli ve açık renkli boyalı saçlarda pressleme 180 dereceyi geçmemelidir.

   Saç tellerinin inceliğine göre yapılan pressleme uygulamasında ince telli saçlarda ısı 180 dereceyi geçmemeli. Kalın telli saçlarda ise ısı 200 -230 derece arası uygulanabilir.

LÜTFEN YÜKSEK ISI KULLANMAYIN AKSİ TAKDİRDE SIKINTI GÜNDEME GELİR!


1-İnce Telli ve Sönük Saçlarda Etkisi Nedir?

İnce telli, seyrek ve sönük saçlara brezilya fönü uygulamak saçın hacmini arttırıyor. Çünkü brezilya fönündeki keratin yüklemesi ince telli saçları kalınlaştırarak ve hacim kazanmasını sağlıyor.

2- Keratin Nedir?

Keratin saç, tırnak ve diş minelerinde bulunan çok güçlü bir proteindir.Saçlarımız boyalardan, açıcılardan ve birçok kozmetik üründen dolayı çok güçsüzleşerek bakımsız hale geliyor.Saçlarımızın bakımlı, hacimli, dolgun ve parlak bir görünüme kavuşması için keratin takviyesine ihtiyacı var.Keratin ile kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip olanlar saçlarını kalıcı fönlü olarak kullanabilirler.

3-Brezilya Keratini Nedir?

Keratin, saçta bulunan koruyucu niteliğe sahip bir maddedir. Saçı güçlendirerek canlılık kazandırır ve sağlıklı bir görünüm sağlar. İçeriğindeki sülfür ve aminoasit ile saçı besler ve protein sağlar. Saçta keratin eksikliği ise saçın cansızlaşmasına ve kuruyup yıpranmasına neden olur. Brezilya keratini, saç yapısını bozmayan, saçı içten onarıp güçlendirerek esneklik kazandıran bir moleküldür. Saçın elektriklenmesini engelleyerek yumuşaklık kazandıran keratin, özellikle işlem gören ve kuru hava, güneş, deniz tuzu nedenlerle yıpranan saçlar için gereklidir.

4-Brezilya Fönü Zararlı mıdır?

 Brezilya fönünde dikkat edilmesi gereken Brezilya fönünde uygulanan keratinin içeriğindeki formaldehit oranıdır.Bu nedenle bilmediğimiz ve güvenmediğimiz markalar her zaman yüksek risk taşıyor.Aslında keratinin içeriğindeki formaldehitin yüksek olup olmadığını anlamak da çok kolay; uygulama esnasında çok fazla duman çıkıyor ise ve çıkan bu duman aşırı derecede gözlerinizi genzinizi yakıyor ve kusma isteği oluşturuyorsa formaldehit oranı yüksektir. (HATTA BU UYGULAMA SEBEBİYLE BAYILDIĞINI ANLATAN KUAFÖRLER VAR VE KULLANDIKLARI BREZİLYA FÖNÜ MARKASINI DEĞİŞTİRDİLER) Natura keratinin DÜZLEŞTİRİCİ AMAÇLI olan ürününde de azda olsa koku ve duman çıkıyormuş fakat formaldehit oranı düşükmüş.
   Amerika sağlık kuruluşu FDA formaldehit oranının %4 üzerinde olduğunda sağlık açısından sorun teşkil edebileceğini belirtiyor.Bu sebeple burada önemli olan brezilya fönü içindeki bu formaldehit oranı!

Formaldehit oranının %4’ü geçmemesi durumunda brezilya fönünün zararlı değil aksine saçın ihtiyacı olan keratini saça verdiği için saça faydalı olduğu iddia ediliyor.Benim kullandığım Natura Keratin Free Plus ürününde formaldehit oranı sıfır. Düzleştirme amaçlı olan keratin bakım ürümlerinin içeriğinde ise %2 oranında formaldehit olduğunu da firma açıklıyor.

4-Keratin Uygulaması ne kadar süre etkilidir?

Uygulama etkisinin saç tipi ve bakıma göre 3 ile 5 ay arasında sürdüğü söyleniyor, ki yeni uygulamış olduğumdan etkisinin ne kadar sürdüğünü göreceğiz.

5-Saç Boyası ve Keratin Bakımı Arasında İlişki Var mı?

   Saç boyası benim saçıma çok iyi geliyor arkadaşlar.Normal şartlarda saçımı 3 ayda bir mavi siyaha boyuyorum.Saç boyası benim saçlarımı kalınlaşıtırıyor ve gür gösteriyor.Tam da saçımı boyayacağım döneme keratin bakımı uygulaması denk gelince saçımı boyamak istemedim ki faydalar karışırsa size dürüst olarak izlenimlerimi aktaramazdım.

   Ancak keratin uygulamasından önce saçların boyanması gerekiyor. Ya da Keratin uygulamasından 2 hafta sonrada boyayabiliyoruz; ama boyama işleminin keratin etkisinin süresini biraz kısalttığı söyleniyor.

6-Hamile emziren anneler keratin tedavisi yapabilir mi?

   Firma hamile ve emziren annelerin Natura keratin Free plus me formaldehitsiz keratini doktorlarına danışarak kullanabileceğini aktarsa da ben bu fikre katılmıyorum.SÖZ KONUSU BİR CAN İSE KEL BİLE DOLAŞMAYA RAZI OLMAK LAZIM ve ben olsam yavrumu keratin bakımı için tehlikeye ATMAM.Ayrıca ürün içeriğinde Disodium Edta bulunuyor.

   Evet, merak edilenleri açıklamış olduğumuza göre artık uygulamasına dair bilgilere geçebiliriz.Öncelikle benim uygulamamın BREZİLYA FÖNÜ DEĞİL KERATİN BAKIMI OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM.Çünkü benim saçlarımın düzleştirilmesine gerek yok.     Set, keratin öncesi arındırıcı şampuan, esas keratin bakımını yapacak keratin maskesi ve keratin bakımı sonrası etkinin kalıcı olması açısından kullanılması gereken sülfatsız şampuan ve saç kreminden oluşuyordu.Bakımı kolaylaştırmak için herşey de düşünülmüş.Daha temiz bir uygulama için önlük, maskenin saçlara homojen bir şekilde dağılması için fırçalı bir tarak, eldiven ve ürünü kolay alabilmek için tahta aparat da yardımcı malzeme olarak ürünlere eşlik ediyordu.

1- Keratin Bakımının Daha Etkili Olması Açısından Saçları Kimyasallardan Arındırma :

     Saçlarımızda gerek boya, gerek ise uyguladığımız bir çok ürün sebebiyle çeşitli kimyasal maddeler istemesek de barınabiliyor.Bu kimyasalların bariyer görevi görerek keratinin saça nüfuz etmesini engellememesi için öncelikle saçlarımızı Natura Keratin Arındırıcı Şampuan ile 2 defa yıkamamız gerekiyor.
   Ben bu şampuanla saçımı yıkadığımda ilginç bir gelişme kaydettim.Yukarıda belirttiğim üzere mavi siyah saç boyası kullanan biriyim ve 3,5 aydır saçımı boyamıyordum.Saç boyası saçımın tümüne etki etse de boyaya boyaya uçlar akıtılamayacak kadar yoğun renkte.Bu şampuanı kullandıktan sonra gördüm ki bu akıtılamayan uçları dışındaki tüm saç boyam etkisini yitirdi ve kendi saç rengime döndüm.Yani saçtaki kimyasalları nasıl arındırdığını bu etkiden anlayın.Şuanda saç rengim uçlar dışında kendi saç rengimle neredeyse aynı.

2- Keratin Bakımı Uygulaması :

 Bu uygulamayı yapan, Natura Keratin free plus me keratin maskesi arkadaşlar.Bu ürün bir saç botox ürünü.Hasarlı yıpranmış yanmış saçlarımıza bakım yaparak onarmayı,yumuşaklık ve parlaklık kazandırmayı hedefliyor.O yüzden de saç botoxu olarak adlandırılıyor.Ürün İçeriğinde formaldehit ve zararlı kimyasal olmadığı belirtilmiş. Free plus formülünde sertifikalı bitkisel ürünler kullanılmış.Ancak ben ürün içeriğinde Disodium Edta'ya rastladım,Kİ  BU MADDE SİTOTOKSİK BİR MADDE OLUP HÜCRE OLUŞUMLARINA ZARAR VERİCİ NİTELİĞE SAHİPTİR.Malesef ki çoğu bakım ürününde rastlanır... * Arındırıcı şampuan ile yıkadığımız saçlarımızın havlu yardımı ile ıslaklığını alıyoruz. Hafif şekilde saçlarınızı kurutabilirsiniz.Ancak, saçlar çok kurutulmayacak nemli kalacak.

* Saçlarımızı  uzunluğuna ve yapısına göre 3 yada 4 bölüme ayırıyoruz.

*70 - 90 ml keratini tüm saçlara süreceğiz.İlk önce saç uçları, sonra saçların ortası, sonrada diplere yakın şekilde keratini uyguluyoruz.

* Saçların hepsini yukarıda toplayıp saçlara bone takacağız (yada alüminyum folya ile saracağız).Hafif dalgalı saçlarda 30 dakika, kalın dalgalı ve kıvırcık saçlarda 45 dakika bekletilecek.

* Bekleme süresinden sonra su temiz akana kadar saçları sadece ılık su ile yıkıyoruz.

SAÇINDA DÜZLEŞME İSTEYENLER:

* YUKARIDA BAHSETTİĞİM KURALLARA HARFİYEN UYARAK kurutulduktan sonra kalın telli doğal saçları en fazla 230 derecede, ince yıpranmış boyalı saçları ince tutamlar halinde her tutam 8-9 defa fazla 180 derecede düzleştirilecek.Ben ihtiyacım olmadığı için bu işlemi yapmadım.Ancak bilin ki; Natura Keratin Free plus ürünü düzleştirme ve kalıcı fön özelliği çok düşük. Hafif dalgalı saçları 1 ay yada 1,5 ay düzleştirebilir.

   Saçımı maske uygulamasından sonra durulayıp kuruttuğumda saçımda inanılmaz bir ağırlaşma hissettim.Sanki başımdaki saçlar kilolarca ağır gibiydi.Ancak bu ağırlık düzleştirme isteği olanlar için ilginç bir artı ki ısıyı tutup saçı sabitlemesi için bu maske sanıyorum bu şekilde zemin hazırlıyor.

3- BAKIMI SONLANDIRMA : Keratin Bakımı SONRASI Sülfat İçermeyen Şampuan ve Saç Kremini Saça Uygulama

     Free Plus Saç Botoxunun etkisiyle ağırlaşan saçlarımla dışarıya çıkabilmem açıkçası mümkün görünmüyordu.Hemen set içerisindeki Sülfatsız Şampuan ve Saç Kremini saçıma 1-2 defa yedirerek uygulayıp duruladım.Bu şampuan ve saç kremin sülfat ve paraben içermiyor. 


PARABEN FREE (Methyl paraben - Ethyl paraben)
SULPHATE FREE (SLES sodium laurent sulphate)
AMIDE FREE (Cocoamide DEA, MEA)
FORMALDEHYDE FREE (DMDM hydantoin)
PPG FREE (Propylen Glycol)
26 ALERGEN FREE (Linalool, D-limonen)
SALT FREE (Sodium Chloride)

                                            Şampuan


Saç Kremi


Şampuan ve saç kremi içeriğindeki argan yağı ve keratin proteinleri ile saçları beslemeyi hedefliyor.Tüm saç tipleri için uygun olduğu kaydı da düşülmüş.Normalde sülfatsız şampuanlarda köpürme fazla olmaz, bu şampuanın köpürmesi gayet iyi.

Groomed Şampuan ve Saç Kreminin Hedefleri
1- Brezilya fönü ve keratin bakımının ömrünü uzatma
2- İçeriğindeki keratin proteinleri ve argan yağı saçı besleme
3- Saçlara nem kazandırma
4- İçeriğindeki aktifler saç boyasını koruma
5- Saçları temizler ve parlaklık kazandırma olarak sayılmış.Bu etkilerin oluşup oluşmadığını, devam edip etmediğini şuanda anlayabilmem mümkün olmadığından bu gözlemlere de ikinci yazı dizisinde yer vermeyi tercih ediyorum.

SONUÇ VE GÖZLEMLER :

    Öncelikle kullandığım 4 ayrı ürünün de kokuları beni rahatsız etti arkadaşlar.Ben mide ve migren rahatsızlığı olan biriyim ve kokuya karşı hassasiyetim var.Kokuları kimimizi rahatsız etmeyecektir ama benim gibi hassasiyetiniz bulunuyorsa dikkatli olmanızı öneririm.Bununla birlikte şampuan ve saç kreminin sandal ağacı koktuğu belirtilmiş ise de bu kokunun sandal ağacı ile pek bir ilgisi yok.Ben bir parfüm gurmesiyim ve böyle kokan bir sandal ağacı kokusu görmedim.Ancak kokuları inanılmaz kalıcı ki eğer hoşunuza giderse bu özelliğin sizin için bir artı olduğunu düşünüyorum.

    Saçlarım Arındırıcı Şampuan ile tüm kimyasallardan arındı; öyle ki saçlarım uçları dışında kendi saç rengimle neredeyse birebir aynı durumda.Saç botoksunu uyguladıktan sonra yaşadığım saç ağırlaşması sorunu da şampuan ve saç kremi ile çözüldü.Saçlarım eskisinden daha hacimli ve daha kalın telli bir görünüme kavuştu.Dökülme konusuna değinmek için ise henüz erken.

   Her ne kadar düzleştirici uygulamayı kullanmamış olsam da saçım daha da düzleşti ve baskılandı.Eskiden saçlarımı topuz yaptığımda düz saçlara sahip olsam da kıvrılma ve dalgalanma ile karşılaşırdım şimdi saçlarım hiç şekil almıyor ve ne kadar toplarsam toplayayım dümdüz durumda.Ki bu durum da keratinin etkisini gösteriyor.

   Saçlarımda bir hasar ve fazla kırık olmasa da uçları daha tok görünüyor ve saçlarım daha hacimli.Ancak ürünün vaadettiği parlaklık ve yumuşaklık konusuna katılabilmem mümkün değil.Saçlarım normal parlaklıkta ve ortalama yumuşaklıkta.Elbette şuan için bu olumlu etkilerin ne kadar sürdüğünü gözlemleyebilmem mümkün olamasa da firma etkisinin 3 ay olduğunu,  3 ay sonra saçlarımızın eski hasarlı yıpranmış haline dönmeyeceğini  fakat ilk yapıldığı gün gibi parlak ve yumuşak olmayacağı şeklinde bizleri uyarıyor.

En merak edilen maske uygulamasını kazasız belasız yarasız beresiz atlatmış olsam da bakım sonrası şampuan ve saç kremini kullanmaya devam edeceğimden saçımda olacak aksi bir durumu da çekinmeden yazacağımdan emin olabilirsiniz.

    Dediğim gibi koku konusunda çok hoşnut olmadığım, ancak saçımdaki tok görüntü ve  dolaşma problemime son vererek saçımı düzleştirmesi konusunda başarılı bulduğum bu ürünleri www.naturakeratin.com.tr sitesinden sipariş verebiliyormuşuz.

Sevgilerimle

Nihan
  
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi