11 Aralık 2014 Perşembe

DUDAK ÇATLAKLARI İÇİN ÖNERİLER

   Kadın erkek farketmez hepimiz dış görünüşümüz ile ilgili estetiksel kaygılar içindeyiz.Her açıdan pürüzsüz ve sağlıklı görüntü hepimizin isteği ki; bu amaca binaen tıbbi ya da kozmetik ürünlerle beğenmediğimiz ya da var olanı güzelleştirmek istediğimiz pek çok uzvumuz var.Bu yazının konusunu da dudaklarımız oluşturuyor.


     Kadın olarak dudaklarımızın rujsuz da güzel görünmesini,  ruj sürdüğümüzde de rujun mükemmel sonuç vermesini isteriz.Ancak gerek yapımızdan, gerek sağlık sorunlarımızdan, gerek ise dış etkenlerden dolayı dudaklarımız birtakım değişimler gösteriyor.Dudak deyip geçmeyin,  dudaklarımız da nefes alıyor ve dış dünyaya kendince tepkiler veriyor.    En büyük sorunumuz dudak kuruması, ileri boyutu kuruluktan çatlaması, daha da ileri boyutu çatlakların yaraya dönüşerek kanamasıyla birlikte sizin canınızı acıtması.Peki neden oluyor bu tepkiler?

1- Havadaki sıcaklık değişimi en büyük etkenlerden biri.Havaların soğuması ile hassas bir deriye sahip olan dudaklarımız bu değişime ayak uyduramayarak kurumaya başlıyor.Bunu bir tepki olarak düşünün;  dudaklarımız da kendine bir koruma kalkanı yaparak sertleşiyor ve biz buna "kuruluk" diyoruz.2- Solunum sorunları da ikinci etken.Siz her ne kadar soğuyan havaya suç bulun; eğer burnunuz tıkalı ve uyurken/gün içinde ağzınızdan nefes alıyorsanız sürekli hava girişi çıkışı da dudakların kurumasına sebep oluyor.

3- Kuru cildin çilesi.Dudağınıza cilt muamelesi  yapmadığınız için size bu etken çok ilginç gelebilir.Ama dudağınız da cildinizin bir parçasıdır.Cildiniz kuru ise dudaklarınızın da eğer önlemini almazsanız kuruması olası.

4- Alerjik durumlar.İşte işin şaka gibi olan kısmı bu...Siz farkında değilsiniz ancak sürdüğünüz rujdaki bir madde, içtiğiniz içecek hatta sıktığınız parfüm dahi size alerjik semptom olarak geri dönüyor olabilir.Vücut ısısı artışının dahi kendini ilk belli ettiği yer dudaklarımızdır!

5- İçtiğimiz ilaçlar da en büyük etkenlerden biridir.Antibiyotikler, sivilce ilaçları, malesef anmak zorunda olduğum onkolojik tedaviler,  ateşli hastalık tedavileri de ilk olarak dudakları vuracaktır ki bu sizin insiyatifinizde olan bir durum değil.

      Önceleri kuruma ile kendini belli eden sıkıntı önlem alınmadığı takdirde kabuklanma, kabukların dudaklarımızı ıslatırken tükürük sıvısına dayanıksız olması sebebiyle çatlaklar ile devam edeceğinden olaya zamanında müdahale etmek gerekiyor.
     Pek çok marka da bu sıkıntıyı iyi bildiğinden dudak bakım kremleri, butter dediğimiz yoğun kıvamlı nemlendiren rujlar ve dudak peelingleri piyasaya sürmüş durumda.Ama insan yaratımı, doğanın yanında koca bir hiç kalıyor.

    Peki ne yapacağız derseniz sizlere ufak öneriler vermek gerekli.Bunun için ihtiyacınız olan şeyler,


*Vazelin
*Bal
*Toz şeker.

       Eğer dudaklarınızda kabuklanma (ölü deri) pütür gibi sıkıntılar varsa öncelikle peeling ile bu sıkıntıları gidermemiz gerekiyor.

PEELİNG :

     Bir miktar bal, azıcık vazelin üzerine göz kararı toz şeker ekleyip minik bir kapta karıştırın.Elde edeceğiniz yoğun kıvamlı ve tanecikli oluşumu dudaklarınıza sürerek nazik hareketler ile masaj yapın.Bu işlem dudaklarınız üzerindeki kabuklanma ve ölü derilerden arınmanızı ve dudaklarınızın daha pürüzsüz hale gelmesini sağlayacaktır.Peeling işlemini yapmadan dudaklarınıza bakım yapmayın; zira ölü derilerden kurtulmadığınız takdirde balın iyileştirici özelliği dudaklarınıza nüfuz etmeyecektir.

BAL MASKESİ :

     İkinci adımı ise ister vazelinle karıştırın ister sadece kendisini uygulayın bal maskesi uygulamak.Ben kendimde pek çok zaman yaptığım için çok faydasını görüyorum.Gece yatmadan önce sadece balı ya da vazelinle birlikte yaptığınız karışımı dudaklarınızı kaplayacak şekilde sürün ve sabaha kadar bekletin.Biliyorum bu şekilde uyumak zor ama dudaklarınıza karışımı iyice emdirirseniz normal bir lipbalm sürmüş gibi bir etkisi olacaktır.Tabii yine de dikkatli uyumakta fayda var.

     Dudak sorunlarına en iyi gelen şey baldır.Eskiler balın hızla iyileştirici özelliği olduğunu keşfettiklerinden eski dönemlerde yaraları dahi bal ile kapatarak temiz bir bezle sarmak suretiyle yaraları iyileştirmeye çalışmışlar.O sebeple elimizin altında çok iyi bir tedavi edicinin olduğunu unutmayın.

     Çok ileri boyutta olan dudak sorunlarına anında mucize yaratmayacak olsa da birkaç gün içerisinde dudaklarınızdaki iyileşmeyi sizler de eminim ki fark edeceksiniz.

    Herşeyin cevabı doğada var.Merak etmeyin 2 haftaya kalmaz rujlar sizde de harika duracak.

   Bana nihanperimakyajveguzellik hesabından da ulaşabilirsiniz.


Sağlıkla kalın
Nihan
    
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi