25 Ağustos 2014 Pazartesi

KIRMIZI RUJ NASIL SÜRÜLÜR VE NELERE DİKKAT EDİLİR?

Biz kadınlar için makyaj kimi zaman zor zanaat.Hele ki sürülmesi zor renkler işin içine girince ekstra dikkat gerektiriyor.

Kırmızı ruj da bunlardan biri.Evet kırmızı!

Kadınların makyaj yapmaya başladıkları dönemden bu yana en çarpıcı,  en seksi ama kimine göre de en frapan rengi kırmızı.Eski dönemlerde kırmızı ruj süren kadınlara pek de iyi gözle bakılmazmış ancak bu kanı kadın figürü güçlendikçe yıkılmış durumda.

Ee haksız mıyız yani! Kadını kadın yapan kırmızı değil midir? Basa basa söylüyorum kırmızıyı ister dudağınızda, ister kıyafetinizde kullanın kırmızı kadının rengidir!

Bir o kadar da zor renktir aslında.Koyu göz makyajlarına her zaman uyum sağlamaz, her dudakta durmaz, tonu en fazla olan renklerdendir doğru tonu bulursanız sizi vezir; ancak yanlış tonu seçerseniz sizi rezil bile edebilir.   Günlük makyajlarımda çok da fazla kırmızı ruj tercih etmem ancak edersem de birtakım kurallardan vazgeçemeyen biriyim.Örneğin smokey eyes makyajlarında ya da renkli makyajlarda asla kırmızıya yer vermem.Neden? Yüzümüzdeki her uzvumuzu ön plana çıkarmak karşımızdaki insanlar da dahil olmak üzere kendi göz zevkimiz için de kalabalık oluşturabilir.Kalabalığa yer vermeyin!

1.KURAL : KALABALIK ETME SADE VE ASİL OL!

     Kırmızı ruj kullanacaksanız öncelikle kararında bir göz makyajı yapmanız gerekir. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer dudaklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız gözlerinizi ve yanaklarınızı geri plana atın ki yüzünüzde renk cümbüşü olmasın.    Ten rengi bir far (sedefli ya da mat olabilir), eyeliner ve rimel kırmızı rujla harika bir uyum içerisindedir.Bu tip makyajlarda özellikle gece bu ton ruju tercih edecekseniz siyah/füme hafif gölgeler de çok abartı durmaz.Ancak koyu bir ton göz kapaklarınızda ise fazla karanlık ve yorucu bir görüntü elde edersiniz.Siz asil bir görüntü elde edeceksiniz aksi halde "Gölgelerin Gücü Adına" ??!! :) :)     Kırmızı tonda bir ruju sıcak taupe renkleri ile de kombinleyebilirsiniz.Ancak kullandığınız kırmızı tonun sıcak bir ton olmasına dikkat edin.Pembe bazlı kırmızılar bu tonda bir göz makyajında çok çiğ duracaktır.

2.KURAL : KIRMIZI RUJLA FAZLA ALLIK KULLANMA!

    Hepimiz küçükken annemizin makyaj malzemelerini karıştırdık. Biz küçük kızlara en cazip gelen kırmızı ruju dudağımıza taşırarak sürdük ya da aynı ruju  yanaklarımıza da sürüp elma yanak olduk değil mi? Hadi itiraf edin!

    Hele ki 80li yıllarda çocuk olduysanız o zamanlar annelerimiz kullandıkları rujları yanaklarına da az miktarda sürüp rujla kombin ederlerdi.Tabi çocuğun el ayarı olmaz heidi gibi dolaşırdık ortada. O zaman allık mı vardı!

    İşte 5 yaşında bir çocuk gibi görünmek istemiyorsanız kırmızı ruj kullanacağınız zaman kullanacağınız allığı çok soft bir şekilde uygulamanız gerekir.

3.KURAL : RUJA UYGUN BİR ZEMIN HAZIRLA!

     Öncelikle pigmentli ve yoğun bir kırmızı ruj sürmek için çok küçük ve ince dudaklarımızın olmaması gerekiyor.Keza fazla dolgun dudakta da  kırmızı tonlar frapan bir görüntü veriyor. O sebeple çok ince ve küçük/fazla etli ve dolgun dudaklara sahip olan arkadaşlarımızın mat/creamy ve yoğun renkte kırmızı ruj yerine kırmızı tonlar içeren parlatıcı kullanması çok daha hoş olacaktır.

    Bu iki dudak tipinde değilseniz kırmızı ruju sürmenin can alıcı noktalarını bildiğiniz takdirde rujunuzun size vereceği keyif altın tepside sizi bekliyor!

DUDAK PEELİNGİ ŞART!!!

Kırmızı ruj sorunlu dudağı affetmez, soyulmaları, pütürlenmeleri daha çok ortaya çıkarır.Bunun için illa ki dudak peelinglerine para vermeye gerek yok!

    Bir miktar balın içerisine koyacağımız toz şeker ile dudaklarımızı ölü derilerden arındırıp rujumuza kusursuz bir zemin hazırlayabiliriz.

    Sizi kırmızı ruj sürmekten mahrum bırakacak dudak yeme hastalığınız varsa, devam et yemeye canım afiyet olsun!


4. KURAL : RUJU SÜRMEDEN ÖNCE DUDAĞINI SABİTLE!

   Kırmızı ruj koyu tonundan dolayı dudakta zaptedilmesi zor bir renk olduğundan rujumuzun daha kalıcı olması için ya bir fondoten ya da bir pudra ile dudaklarımızı sabitlememiz gerekiyor. İsterseniz fondoten sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz; isterseniz pudra ile rujunuzun kalıcılığı için zemini sağlamlaştırabilirsiniz.

   Ikinci olarak rujumuzun dışa taşmaması ve daha kusursuz görünmesi için rujunuza yakın bir tonda dudak kalemi ile dudak kenarlarını çizebilirsiniz.Bu uygulama ile dudaklarınıza hem istediğiniz şekli verebilir,  hem de rujun kenarı taşmamasını sağlayabilirsiniz.Dudak kalemi kullanacağınız kırmızı ruja bir nevi bariyer görevi görecektir.

* 5.KURAL : RUJU SÜRERKEN TALİMATLARA UY!

   Mümkün mertebe dudak fırçası kullanın arkadaşlar, sürümü daha kolay olacaktır. Önce dudaklarınızın ortasını doldurun, sonra kenarları fırçanızla boyayın.Her iki şekilde de fırçanıza rujdan az miktar alın.

    Tüm dudağınızı rujla boyadıktan sonra kağıt mendili dudaklarınızın arasına sıkıştırıp fazlalıkları temizleyin.

   Eee emeğim boşa mı gidiyor,  ruju emdirdim ne anladım bu işten!! diyen gözleri görüyorum ben.Sakin!! Rujun rengini dudaklarımıza geçiriyoruz sadece,  bil ki rujun daha kalıcı olacak!

    Daha sonra dudaklarınıza aynı şekilde ikinci katı geçin ve kırmızı rujunuzun keyfini çıkarın!!

    Unutmadan, aynaya bakarak gülün!

    Gülmek güzel tabi :))

    RUJ DİŞE BULAŞMADIKÇA!    SEVGİLER
      NİHAN
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi