7 Temmuz 2014 Pazartesi

SOLAIT GÜNEŞ KORUYUCU VE GÜNEŞ SONRASI NEMLENDİRİCİ ANALİZİ

Merhabalar, bu yazıyı beklediğinizi biliyorum çünkü piyasadaki güneş koruyucu ürün fiyatları şuanda almış başını gitmiş durumda.Hem uygun fiyatlı hem de koruması başarılı ürün arayışına girdiğimi ve soluğu eczanede aldığımı instagramdan hepiniz
biliyorsunuz.Ben tercihimi La Roche Posay Anthelious Tinted serisinden yana kullanmış olsam da geçen sene yüzümde Solait Mattifying spf 30 yüz kremi kullandığımı belirtmeliyim.

   La Roche Posay markasına geçtim diye  Solait markasından verim alamadığımı sanmayın.Yüzümden operasyon geçirdim ve doktorumun önerisi kesinlikle La Roche Posay olunca doktorumun sözünden çıkmayarak aldım doğruyu söylemek gerekirse.
Madem konumuz güneş koruyucular, neden bu ürünleri kullanmalıyız, güneşin zararlı etkileri nedir kısaca bahsedelim;)

GÜNEŞ VE ZARARLARI
   Güneş yaşam kaynağımız bizim; evet ama  dermatolojik açıdan olaya baktığımızda  cildimiz için pek de dost görünmüyor bizlere.Cildimizdeki yaşlanma ve lekelenme -ki biz buna fotoyaşlanma diyoruz- en çok güneş etkisinden dolayı görülüyor. Güneş ışınlarının UVA ve UVB  şeklindeki demetleri ciltteki yaşlanma, deri hastalıkları, deride yara açılması ve malesef deri kanserlerine sebep oluyor.Olabiliyor fiilini kullanmadım dikkat ederseniz, kaçışı yok oluyor! Çünkü bizi koruyan ozonumuz televizyon danteli gibi!

    Bir de işin içine bilinçsizce güneşlenme de girdiğinde kızarma ile başlayan, korkunç bir acı ve su toplarıyla şişen cildimiz soyulmaya başlayarak acımıza acı katmakla kalmayıp alttan gelen pembe taze deriyi de savunmasız hale getiriyor.
   Unutmayın!Güneşte uzun süre ve korumasız olarak kalmak dereceli yanık sebebidir!

GÜNEŞ KORUYUCU NEDİR? NELER İÇERİR?


      Arkadaşlar güneşten korunmanın en iyi yollarından biri güneşten korunma ürünleridir.Güneş koruyucular, ışınları yansıtarak, zararsız ışınları enerjiye dönüştürerek etkilerini gösterir. Güneşten koruyucuların üzerindeki yavaşlatıcı etkileri SPF (güneşten koruma faktörü, sun protecting factor diyoruz biz buna) standardizasyonu ile güçleri belirlenir. Yani kremlerin üzerinde yazılı 15, 25, 30, 50 SPF gibi yazılar kremin sizi koruma gücünü gösterir.Bir güneş kreminde inceleyeceğiniz ilk şey Spf miktarı ve UVA filtresi olmalıdır!

NASIL KULLANILIR?

   Günlük yaşamınızda eğer kısa süreli olarak güneşe çıkacak iseniz ve mevsim yaz değilse 15 faktörlü koruma yeterli aslında.Zaten pek çok nemlendiricide de 10 ila 15 faktör güneş koruması mevcut olabiliyor.Ancak daha uzun süreli güneşte kalacaksanız buğday/esmer tenlerde en az 30, beyaz tenlerde kesinlikle 50 spf güneş koruması tercih etmeniz gerekir.Yukarıda da yazdığım gibi krem alırken ürün içeriğinde UVA-UVB HATTA UVA1 filtresi olması gerektiğini de uzmanlar önemle söylüyor.Ek olarak güneş kremimizi;
güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce homojen olarak dağıtarak sürmeli, 2 ila 3 saat sonra da yenilemeliyiz.

SORULMASI MUHTEMEL SORU :
HANGİ CİLT HANGİ KREM TİPİNİ TERCİH ETSİN?

    Biliyoruz ki hepimizin cildi aynı yapıda değil.Pek çok ürün çeşidi de bu sebeple geliştiriliyor.Örneğin cilt tipinize uygun olmayan bir koruyucu cildinizi kurutabilir ya da yağlı formulü cildinizdeki sebum ile birleşerek sizi ışık hüzmesi haline getirebilir! Bunun için cildinizin yağlı/karma/kuru olup olmadığını tespit edip ona göre bir koruyucu seçmeniz gerekiyor.Yani yağlı ciltler su bazlı, kuru ciltler ise yağ bazlı ürün tercih edebilir

WATSONS TÜRKİYE ÖNERİSİ :
SOLAIT MATTIFYİNG YÜZ KREMİ ( SPF 50)     Yukarıda da yazdığım gibi geçen sene 30 spf kremini kullanmış ve memnun kalmıştım.Hatta sadece yüzümü koruduğumdan  bronzlaşan vücudumla yüzüm arasında bir hayli renk farkı oluşmuştu.Bu da ürünün güneş ışınlarını iyi yansıttığının en güzel örneklerden biri.

    Ürünün özelliklerinden ilki UVA filtresinin olması.Bu aradığımız ilk şart idi.İkinci özellik ise spf nin yüksek olması ki en yüksek 50 bu sıralamada.Bu da korumanın çok yüksek olduğunu gösteriyor.


   Bu ürünü kullandığımda  cildimin kesinlikle gerilmediğini hatta yumuşacık olduğunu hissettim.Bunun da açıklaması içeriğinde antioksidan özelliği olan radicare formülü bulunması.Bu özellik ciltteki dayanıklılığı arttırıyor; ki gerilen ciltten elastikiyet de bekleyemezsiniz.

    Ürün suya dayanıklı arkadaşlar.Bizzat denedim, sudan çıktığınız vakit kremin yüzünüzden gitmediğini anlarsınız.İçeriğindeki aquarich sayesinde olan bir durum bu ama SUYA DAYANIKLI DAHİ OLSA GÜNEŞE DAĞ DAYANMAZ YENİLEYİN!!!

   Ürünün arkasını çevirdiğinizde biraz kimyasal ile karşılaşmanız olası.Ancak beni endişelendiren kimyasallar değil içeriğindeki parfüm oldu.Parfümlü her ürün leke bırakır diye bir kaide yok ama parfümün leke yapma riski vardır.Şuana kadar yapmadı, yapmasın da kokusu beni çok ferahlatıyor çünkü.

     Ürün 50 ml yani boyut olarak küçük.Her çantaya girebilecek kadar sevimli bir boyu var.Zaten turuncu olması bile insana enerji veriyor.    Sonuç olarak bende parlama ve sivilce yapmadı, korudu da leke problemi yaşamadım.Ürün gönderildiğinden beri bu kremi kullandım sıkıntı yok, operasyon izlerinde zararlı bir etki yok.Ancak benim gibi ameliyat olanlar doktorları ne önerirse onu kullansın lütfen şakaya gelmez.

SOLAIT GÜNEŞ SONRASI NEMLENDİRİCİ LOSYON SPREY


     Gelelim en sevdiğime :) Şu güneş sonrası sprey losyonlar çıktığından beri yamyam gibi alır her dakika sürerdim.Esmer olduğum için sıkıntı güneş sonrası etki değildi benim için sıkıp güzel kokmaktı:))

    Yoğun bir işiniz varsa ve güneşte yürümek durumunda kalmışsanız soluklanmak için durup cildinizi ferahlatın derim ben.

    Yukarıda güneşin zararlı etkilerinden bahsettim, çatır çatır kurutur güneş cildinizi.Biraz deniz kum güneş yaptıysanız bile hissedersiniz o kurumayı.İşte bu tip aloe vera içerikli ürünler de tam bu sorun için yapılmış ürünler.

     Ürün sprey şeklinde ve sıkılarak kullanılıyor güneş alan yerlerinize.Kokusu çok ferah ve ml olarak çok bereketli bence.(200 ml) İçeriğindeki aloe vera ve salatalık özü kokusunda hemen kendini belli ettiriyor.

    Ürünün nemlendirmesi elbette ki KALICI DEĞİL! ANCAK ANLIK RAHATLAMALARDA BAŞARILI.Yanan yerlerinize sıktığınız zaman ferahladığınızı hissediyorsunuz.

SORULMASI MUHTEMEL SORU:

ÇOK YANDIM ÇOK KIZARDIM YANIKLARIMA BU ÜRÜNÜ SIKSAM İYİLEŞTİRİR Mİ?
   Hayır.Bu ürün bir yanık tedavi kremi değildir.Kızarıklık hafifletmez.Sadece güneşin etkisinden gerilmiş ve kurumuş cildinizi ferahlatmak ve rahatlatmak için kullanılır.

    Her iki ürün de HAYVANLAR ÜZERİNDE TEST YAPMIYOR!

     Bu iki ürünü watsons mağazalarından edinebilirsiniz kızlar.
Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.


Sevgiler
Nihan
   
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi