25 Temmuz 2014 Cuma

SAÇ BOYAMA SORUNSALI-PÜF NOKTALAR

 Kadın olmak sürekli bir değişim içerisinde olmayı da gerektiriyor.Zira her geçen gün değişen moda, değişen modeller ve sürekli değişen ruh halimiz direk saçlarımıza yansıyor.

Örnek vereyim mi:

- Merve'nin (nedense hep Merve'dir o :))) saçını gördün mü aynısını ben de yapacağım!
- Benim adamın kaşı gözü oynuyor, değişiklik mi yapsam acaba? (o kaş göz hep oynar, ne yapsan nafile!)
- Aldatıldım!!! Nasıl olur, niye böyle oldu!!! Hooop kuaföre.
- SIKILDIM!!!...

Kadın ruh hali bu, saymakla biter mi? Bitmez. Bize düşen de sizlerin hayatını kolaylaştırmak!

    Kuaförlerde saç boyatmak için dünya para aldıklarını biliyorum.Elbette bir balyajı,röfleyi ya da gölgeyi evde kendi kendimize yapabilmek çok zor.Ama sevdiğimiz alıştğımız renkleri neden kendimiz uygulamayalım saçımıza? Hem hesaplı, hem de içine koyacağımız bakım yağları ile daha sağlıklı!BOYADAN ÖNCE:

İLK KURAL : SAÇINIZDA RADİKAL DEĞİŞİKLİKLERİ EVDE DENEMEYİN!

     Evet, saçımızın iki-üç ton açık ve koyusunu evde denememekten bahsediyorum.Saç boyama konusunda tarih de yazsanız içindeki açıcı maddelerin ayarlamasını becerememek ve saça zarar vermek de var işin ucunda.Bu yüzden radikal değişiklikler için mutlaka bir uzman yardımı almalısınız.İKİNCİ KURAL : AMONYAK İÇERİKLİ BOYALARI TERCİH ETMEYİN.

     Saç boyaları içerisindeki amonyak saç boyasındaki pigmentlerin saçta daha fazla süre kalması için vardır.Ama saç derisine verdiği zararlar malum.Zira bu işin menopoz dönemi var, saç kaybına uğramak var.Şimdi bir şey olmaz dediğiniz uygulama ileriki yaşlarda size zarar verebilir.Bu sebeple saç boyarken amonyak içermeyen boyalardan yana yapın tercihinizi.

ÜÇÜNCÜ KURAL : TEMİZ SAÇ DERİSİNE BOYA UYGULAMAYIN!

   Saç boyarken yıkanmamış kirli saçlarınız olmasına dikkat edin.Boya içerisindeki zararlı maddeler açık gözeneklerden deri altına sızarlar ve size zarar verebilirler.Yaptığınız bu hata size kızarıklık, yoğun kaşıntı ve pullanma olarak geri dönebilir.O sebeple kirli saça uygulamak daha mantıklıdır.Saç derisinin salgıladığı sebum boyaya karşı derinize koruyucu görevi görecektir.

DÖRDÜNCÜ KURAL : BOYA KALINTILARINA SAVAŞ AÇIN!

    Siyah, mavi siyah, kızıl ve kestane renkleri pigment olarak derinin sünger gibi çektiği renklerdir.Önceden önleminizi almazsanız çıkarmanız çok zor olacaktır.    Bu sebepe saç boyamadan önce boyanın gelebilecek yerlerine (alın, şakaklar, çene kemiği başlangıcı, kulaklar ve ense) yoğun miktarda vazelin sürün.Vazelin şeffaf gibi görünse de esasen opak bir kremdir.Dolayısıyla boyayı cilde geçirmez.Vazelin sürdüğünüz takdirde  bulaşan yerleri pamukla kolaylıkla silebilirsiniz.Haresi kalsa da korkmayın şampuanla yıkarken kolaylıkla çıkacaktır.

BEŞİNCİ KURAL : KOYU RENK OJE KULLANIN!

    Şaka yapmıyorum! Boyaların içersinden çıkan eldivenler bazen yarık, adi ya da geçirgen olabilir.EĞER TIRNAKLARINIZDA OJE YOKSA BOYA KESİNLİKLE TIRNAK YÜZEYİNE GEÇER! Geçtiği takdirde tırnaklarınızı kolay kolay eski rengine döndüremezsiniz.Tırnak yüzeyi törpüsü ile törpülemeniz gerekir ki bu da tırnaklarınızı inceltir.O sebeple benim tavsiyem tırnaklarınıza koyu tonlu oje kullanmanız.Garanti veriyorum boyayı tırnaklarınıza kesinlikle geçirmeyecektir.

BOYA HAZIRLIĞI:

KURAL : SAÇ BOYANIZA ZEYTİNYAĞI, TATLI BADEM YAĞI VE TERCİHEN SAÇ BAKIM KREMİ KARIŞTIRIN.
    Hepimiz saçlarımızın boyadıktan sonra ışıl ışıl olmasını, boyanın verdiği sertliğin olmamasını, saçlarımızın yıpranmamasını isteriz.İşte saç boyanıza karıştıracağınız saf zeytinyağı, tatlı badem yağı ve azcık saç kremi hem boyanın saça daha çok yetmesini sağlar,saçlarınızı hem parlatır, hem de yumuşatır.

BOYA SONRASI :

KURAL : BOYA KALINTILARINI TEMİZLEYİN.

    Saç boyanızın nüfus edebileceği yerlere vazelin sürdüğünüz için artık temizlemek çok kolay!Nasıl mı?

*Yüz temizleme pamuğuna aseton dökerek boyaları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.Dikkat! hassas ciltlerde bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır!
*Yüz temizleme toniği ya da jelini bebek yağı ile karıştırıp pamuk yardımıyla boya kalıntılarını temizleyebilirsiniz.
* Eğer bunlardan hiçbiri yok ise dolaptan hemen süt çıkarın, sütü toniğinizle de karıştırabilirsiniz.Süt de iyi bir temizleyicidir.

KURAL: SAÇINIZI SICAK SUYLA YIKAMAYIN!! YÜKSEK ISI İLE KURUTMAYIN!

    Saçınızı boyasanız da boyamasanız da aslında yapmanız gereken şey bu! Niye saç derimizi haşlayalım ki? Bununla birlikte SICAK SU İLE YIKAMA SAÇLARINIZIN DAHA ÇABUK YAĞLANMASINA SEBEP OLUR! Hele saçlarınız yağlı ise belki de saçınızdaki yağlanmanın en önemli sebebi bu!    Sıcak su ile yıkama şampuanın ve saç kreminizin etkilerini de fazlasıyla azaltır.Bununla birlikte saçlarınızın mat görünmesine sebep olur.Denemesi bedava!

    Yüksek ısı ile saç kurutmak saçınızda yakındığınız pek çok şeyin sebebi:

Hemen söyleyelim:

-Kuruluk
-Matlık
-Aşırı yağlanma
-Saçların aniden sönmesi

    O sebeple soğuğa dönük ılık su ile yıkayın saçlarınızı.Kuruturken de soğuk ayarda kurutun.Merak etmeyin saçınızın kuruması için havaya ihtiyaç vardır.Bu havanın sıcak olmasına gerek yok:)

RENKLERİ MUHAFAZA ETME YÖNTEMLERİ:

     Gelelim en önemli konuya.Birinci kural elbette ki boyalı saçlar için koruyucu şampuan ve saç kremleri hatta türevlerini kullanmaktır.Eh onu da bütün bloglarda tavsiye olarak bulursunuz.Ben size daha canavarca yöntemlerle geleyim:)))

BİRİNCİ YÖNTEM : BOYAYI YAPTIĞINIZ HAFTA DİREKT SAÇ BAKIM YAĞLARI İÇEREN MASKELER YAPMAYIN.

     Evet bu doğru.Çünkü boya saçınıza daha yeni tutundu, bırakın alışsın saçınıza.Biberiye yağı vs. gibi birtakım yağların boya çözücü özellikleri vardır.Hazır saçınızı boyamışken ışıl ışıl saçlarınızın keyfini çıkarın.Yeni boyamış saçınıza yağ maskeleri, karışımlar uygularsanız küvette gördüğünüz renkten ben mesul değilim.İki hafta bekleyin:)

İKİNCİ YÖNTEM : KAKAO BAKIMI
    Eğer siz de benim gibi koyu renk saç müptelası iseniz bu bakım sizin için!Siyah ve kahveler bir süre sonra parlaklığını ve canlılığını yitiren renklerdir.Saçınızı boyadıktan bir iki hafta sonra saçlarınızın matlaştığından ve renginin canlılığını yitirdiğinden yakınıyorsanız çözüm kakaoda!


     Bir tatlı kaşığı kakaoyu elinize dökeceğiniz şampuanınız ile karıştırıp saçınızı ovalamaya başlayarak bir güzel yıkayın.Mekanizma harika çalışacak ve saç renginizin canlandığını ve saçlarınızın parladığını görürsünüz.Mis gibi çikolata kokmak da yanında eşantiyon benden söylemesi!

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM : SAÇ BOYASI AKMASINA ELVEDA!

      ARTIK 8 HAFTA BOYUNCA SAÇ RENGİMİZİ KORUYABİLİRİZ!

   İlk kez bir blogda ismini duyuyorsunuz : Pantene Pro-V Boyalı Saçlar İçin Renk Sabitleyici Renk Konsantresi!


   Bu ürünle tanıştığım için gerçekten çok mutluyum.Duş esnasında yapabileceğiniz küçük bir işlem ile hem saç boyanızın akmasını önleyeceksiniz, hem de 8 haftaya kadar canlı renkler sizlerle olacak.

    NASA teknolojisi ile yapılan bu ürün boyalı saçlarda harika sonuçlar veriyor.Demek ki NASA sadece uzay araştırması yapmıyor, saçlara da el atıyor:)

    İnstagramdan sürekli olarak saç boyamın ne olduğunu soran oldu, elbette saç boyasının da etkisi var ama saçımdaki rengin bu kadar uzun süre canlı görünmesinin sebebi bu ürün kızlar.   Miktar olarak minik bir ürün olsa da bana yetiyor.Ben ona küçük mucize diyorum.Duşta saçımı şampuanladıktan sonra suyunu sıkıp tüm saçıma uygulayıp 5 dakika bekletiyorum.Sonuç HARİKA!! Eskiden küvette mavi mavi suların aktığını gören ben, artık bu sularla çok çok az miktarda karşılaşıyorum!

  Yalnız şunu belirteyim ürün Gratis'te şuanda 3,00 TL ve ben bunu yazdıktan sonra eminim ki bitecek.Bebak, Rimmel 14 Gün Bakım Ojesi'nden sonra bu ürünü de bulamıyoruz serzenişlerini göreceğiz.Yalnız ürün 13.90 gibi bir fiyata satılacak, seri davranın!

Saç boyama yöntemlerine el attıktan sonra saç parlaklığı ile ilgili bir yazı daha hazırlayacağım, geri dönüşleriniz benim için çok önemli zira Nihanperi'yi daha güzel yerlere taşıyacak!.Keyifli okumalar sizlere..

Umarım memnun kalmışsınızdır yazıdan..

Sevgilerimle..

Nihan

   Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi