10 Temmuz 2014 Perşembe

KOZMETİK DÜNYASINDA YENİ STANDART : HELAL KOZMETİK

Herkese merhaba, 

Hiçbir bayanı ayırt etmeden paylaşım yapmaya çalıştığımı biliyorsunuz.Zira sadece belli bir kesime hitap etmemek gerekiyor.Son dönemlerde maillerimde tesettürlü arkadaşlarımızın "helal kozmetik nedir?" Şeklindeki soruları ile karşı karşıya kaldığımdan bir takım araştırmalar yapmak durumunda kaldım.Sevgili FARMASİ KOZMETİK ailesi de yaptığım araştırmaya teyit amaçlı destek verdi.Şimdi sorulara cevap verme zamanı.Zira değinen olmadı.

resim alıntıdır.

 GMP (İyi İmalat Uygulamaları) standartları ile HPP teknolojisi (Yüksek Penetrasyon özelliğine sahip üretim teknolojileri) kullanılarak, hijyenik ortamda ve hiçbir sakıncalı maddeyle teması olmadan,  insan sağlığını tehlikeye atmayan ve tamamen organik bitkisel hammaddeler kullanılarak yapılmasını öngören birtakım kurallar artık kozmetik üretiminde resmileştirilmeye başlandı.

Kısa bir giriş yapacak olur isek;
   
    En azından Türk patentli markalara ait kozmetik ürünleri hazırlanırken ya da üretim sürecinin herhangi bir safhasında, hammaddenin temininde veya bileşenlerinin oluşumunda kesinlikle hiçbir hayvan ve hayvanlardan elde edilen katkı maddesi (domuzdan elde edilen bazı katkı maddeleri vb.) kullanılmadığı gibi, böcek ve böceklerden temin edilen katkı da bulundurulmayacak. 

Mevzuat ve ilgili yönetmelikler gösteriyor ki; 


TSE K 202/Kasım 2013-Helal Kozmetik Kriteri’ne göre helal kozmetik belgesi alacak ürünlerde aranacak şartlar belirlenmiş.Sadece TSE bazında da değil artık yönetmelik ve tebliğler ile de bu kavram hayatımıza giriyor.

      Helal kozmetik belgesi alacak ürünlerin bünyesinde;

1- Helal olmayan hayvan (domuz gibi) ve bunlardan türetilmiş nanomateryal, genetik materyal ya da bileşen olmayacak, insana ait ve bunlardan türetilmiş bileşen ya da insan sağlığına zararlı olduğu ispatlanmış diğer canlılara ait genetik materyal bulunmayacak. 

2-Helal olsalar bile, nesli tehlikedeki canlılardan, türün devamlılığını tehdit edecek yollarla elde edilen maddeler helal kozmetik ürünlerinde bulundurulamayacak.

3-Hayvan deneylerine de karşı çıkılıyor.

4-Bu ürünler, necis (leş, idrar, plasenta, dışkı, kan, alkollü içecekler, domuz ve türevleri) kabul edilen madde içermeyecek, necislerle kirlenmiş donanımla hazırlanmayacak.

5-Etiketler; mevzuata uygun olacak ve İslami kuralları ihlal etmeyecek, İslam ahlakına uygunsuz resim, şekil gibi unsurlar içermeyecek.
     Helal Kozmetik Belgelendirmesi: TSE K 202 Belgelendirme Kriterine göre aşağıda belirtilen ürün grupları için belgelendirme yapılmakta. Örneğin;

Bebek ürünleri,
Kişisel temizlik ve banyo ürünleri,
Göz bakım ve makyaj ürünleri,
Makyaj ve makyaj temizleme ürünleri,

Koku verici ve ter önleyiciler,
Traş ürünler,
Cilt bakım ürünleri,
Tüy dökücü ürünler,
Tırnak ürünleri,
Ağız bakım ürünleri,
Saç bakım ve temizleme ürünleri,
Saç renklendirici ürünler,
Güneş ürünleri,
hizmetleri kapsamında TS OIC/SMIIC 1 ve TS 13571 standartları dikkate alınarak belgelendirilecek.

      Bu uygulamayı "kozmetiğimize de mi karışılıyor!!" gibi bir önyargı ile karşılasam da işin cılkı çıkmadıkça insan sağlığını tehlikeye atılmamasına yönelik düzenlemeler içermesinden dolayı daha normal karşıladım.Zira inancım, hayat görüşüm bir placentayı cildime sürmeme tahammül edecek vaziyette değil.Piyasa da kullandığımız pek çok firmada zaten birtakım şartları ihlal eden hiçbir husus da yok.Yani helal sertifikası olan helal de diğerleri haram mı? Tabii ki hayır!


     Helal kozmetik sertifikasına sahip markalar TSE sitesinde teker teker sayılmakta.FARMASİ kozmetik de bu markalardan biri.Genellikle bloglarda ürün bazlı çalışmalar yapıldığı için bu husus çok önemli olmasına rağmen değinilmemiş vaziyette.Ben de bu konuda bir çalışma yaparak sizleri bilgilendirmek istedim.Yakında Farmasi ürünleri de bloğa konuk olacak:)

Umarım sorularınıza tatmin edici bir cevap bulabilirsiniz arkadaşlar.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler

Nihan

Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi