15 Mart 2014 Cumartesi

GÜZELLİK DOSYASI-3 EYELINER CESITLERI, UYGULAMALARI

     Ten makyajı,  kaslar,  saçlar, tırnaklar derken güzellik dosyalarının okunma sayıları oldukça fazla; o sebeple öncelikle teşekkür ederim sizlere.Herhalde blog dünyasına adım attığım andan beri bana en çok sorulan soruya geldi sıra : "eyeliner sorunsali".      Dogru ve yakışan şekilde uygulandiginda belki de yapacaginiz onca makyaj hamlesine ragmen en cok dikkati ceken eyelinerlarimiz bu yazimizin konugu.

    Eyeliner çeşitlerine geçmeden önce söylememiz gereken seyler var.Eyeliner kullanacaksaniz öncelikle gözlerinizin şeklini iyi tanimalisiniz.Baskasinda begendiginiz o kuyruklu modeller ya da kalin uygulanmis stiller sizin gozlerinizde güzel durmayabilir.Oyle ki yaptığınız yanlis uygulamalar gözlerinizi oldugundan daha büyük ya da küçük gösterebilir; hatta ifadenizi bile degistirebilir!

    Piyasada pek çok markaya ait değişik stillerde eyelinerlar satiliyor.Aslinda hepimiz biliyoruz ama makyaja yeni başlayanlar da okusun,  bilgi edinsin diye minicik de olsa eyeliner çeşitlerine yer verelim.

1-LİKİT EYELINER


    
    Kizlar icerisinde kendi fircasini barindiran kucuk bir boya sisesi vardir.Fircalari da cesitlidir.Eger sert ve keceli kalem ucuna benzeyen bir ucu varsa kalin ve ince uygulamalari rahatlıkla yapabilirsiniz.Eger fırçası yumuşak ve çok ince ise bu bir diplinerdir ve kirpik diplerine uygulanmak için tasarlanmıştır.  (Gerçi günümüzde hangisi dipliner hangisi eyeliner karistirdilar iyice)
     Dikkat! Eyeliner uygulamasını ilk kez deneyecekler için likit eyelineri oneremem zira uygulamasi zordur, hata affetmez. Gözünüze bir kere kacti mi  tüm gün canınız aciyabilir.O sebeple eyeliner kullanmaya ilk kez kullanacaklar eyeliner penlere yonelsin derim.

2- KREM (JEL) EYELINER


       Günümüzün en popüler eyeliner çeşidi olan jel eyelinerlar dışarıdan harici fırça kullanımı gerektiren yoğun kivami sebebiyle kremi andiran ürünlerdir.Harici firca kullanmaniz gerektiginden sürekli fırça temizlemek durumunda kalmaniz dışında bu eyeliner ile daha kolay uygulamalar yapabilir, kalin ya da ince istediğiniz şekli verebilirsiniz.Yapi olarak kivamli oldugundan bu eyelinerlar daha kapatici ve yogun siyah olurlar. Kalemlere sert diyenler, likit eyelineri da uygulayamayanlar için jel eyeliner tam bir kurtarıcı oldu son zamanlarda :)

3- EYELINER PEN/LINER PEN

     Bana gore eyeliner uygulamasına ilk kez baslayacaklar icin en ideali bence.Keceli kalemden hiçbir farki yok, hatasi daha iyi kamufle edilebilir ve ister kalin ister ince uygulamaları kolaylıkla yapabilirsiniz.Bu eyeliner penlerin tek dezavantaji daha çabuk bitmeleri oluyor sadece.


EYELINER NASIL UYGULANMALI?

     Kızlar internette bir çok eyeliner uygulama çeşidi var.Bana kolay gelen sistem asagida resimde anlatildigi sekilde önce kuyruk hattini çizmek,  daha sonra dipten uca çizgi hattini oluşturduktan sonra içini boyamak. 14 yaşından bu yana makyaj yapıyorum ve benim tarzim hep buydu. Simdi ise internette yer alıyor;  demek ki insan kendini kendine pratik çözümler uretebiliyor. Örneğin siz de kendi uygulama stilinizi yaratabilirsiniz, mutlaka bir yol vardir.

NELERE DİKKAT ETMELIYIZ/ TECRUBELER?
    
* Eyelinerinizi kirpik hattinin dibinden ucuna kadar uygulayin.Yarim uygulamalardan kaçının. Eyelinerinizi dipten uca uygulamaniz gözlerinizi daha büyük, kirpiklerinizi daha gür gösterecektir.

*Eyelinerinizi gözünüzün içine uygulamak -ozellikle kullanilan likit eyeliner ise- goze zarar verir, likit kisim gözde kaşıntı,  alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.Jel eyelineri goz içlerine uyguluyorsaniz gozlerinizi daha küçük gosterirsiniz.

* Bugune kadar yaptigim uygulamalardan öğrendiğim en önemli tuyolardan biri de eyelineri göz diplerinde ince, göz kuyrugina doğru kalinlastirarak uygulamanin goz şeklini daha cok ortaya cikardigiydi.

* Eger likit eyeliner tutkunuz var ama rahat uygulayamiyorsaniz her zaman kullandiginiz gozkalemi ile astar yapin kirpik diplerinize.Uzerinden likit eyelinerinizi geçin. Inanin kusursuz olacak :)

HANGİ GÖZE HANGI UYGULAMA YAPILMALI?* Düşük göz kapaklarınız varsa, eyeliner'ı kalın çekmeyin, ince bir şekilde çekin. Bu tip gozyapisinda eyeliner uygulamasi yaptiginiz yer ile gozkapagi mesafesi cok az olacagindan eyelinerin kapaklara bulasmasi sorununu yasayabilirsiniz.Bu sorunu hic meydana gelmeden halledebiliriz :) Uyguladiginiz eyelinerin kurumasini beklediginiz takdirde bulasma sorunu yasamazsiniz :)

* En ideal göz şekli bademdir.Eger yuvarlak gozleriniz varsa gözleri en ideal şekle sokmak gerekir.Badem seklinde bir görüntü icin gözün bitimine kuyruk yaparak gozlerinize biraz cekiklik verebilirsiniz.

* Eger küçük gozleriniz varsa dipten ince, uca dogru kalinlasan bir sekilde eyeliner uygulanması gerekir.Buna ek olarak göz içine beyaz/nude gozkalemi uygulayıp alt kirpik diplerine eyelinerinizi dokundurun.Gozleriniz daha büyük görünecek ;)

* Büyük gozleriniz varsa göz içlerine kalem uygularsaniz gozlerinizi daha küçük gosterirsiniz.YARINKI YAZI : SEVDIGIM EYELINERLAR 


Gorusmek Uzere ...

NIHAN
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi