1 Mart 2014 Cumartesi

GÜZELLİK DOSYASI-2 FONDOTENLER


Makyaj yapmak kendi tenimize bir ten daha eklemek değil.Neydi kuralımız?
 (koro halinde, hepbirlikte ) 
KENDİ TENİMİZİ EN İNCE ÜRÜNLERLE EN DOĞAL ŞEKİLDE KUSURSUZLAŞTIRMAYA ÇALIŞMAK!  Kozmetik sektörü her zaman söylediğim gibi öyle büyük ki, her gün yepyeni ten ürünleri gelişmekte.Firmalar her türlü sorununuza çözüm üretmeye devam ediyor.Artık her tür cilt tipine, hedeflenen kapatıcılık oranına ya da uygulama şekline göre fondoten çeşitleri üretilmekte.Esasen firmalar üzerilerine düşen görevi yapıyor.Peki biz? Bizim üzerimize düşen de cildimizdeki sorunun tasnifini iyi yapabilmek ve cilt tipimizi bilmek.

                                                   
:)))))

     Eskiden geliştirilen fondotenler neredeyse hamur kıvamında, genellikle pembe renkte olurlardı.Cildinize sürdüğünüzde gözenekler ortaya çıkar, cildimizin üzerinde ikinci bir cilt olur, maskeli bir vaziyette dolaşırdık.
(eee 30 olduğum için o kadar eskiyim, bırakın da bileyim:))) Şimdi ise fondotenler sıvı, pudra, kompakt çeşitleriyle bizlerin kullanımına hazır.Üstelik artık genel geçer, klişe kurallar da geride kaldı.Eskiden fondotenler cildi kapladığı ve nefes aldırmadığı için annelerden sürmek için izin alamazdık hatırladınız mı?Şimdi ise cilde mümkün olduğunca az zarar veren ve cildin hava almasını sağlayan ürünler var.

         Aslında yazıya şu cümlelerle başlamak gerekiyordu.Fondoten makyajın temelini oluşturur.Şimdilerde bb, cc, dd...zz kremler tahtını biraz sallasa da fondotenlerin cilt rengine sağladığı denge ve pürüzsüz görüntüyü de başka bir ürünle sağlayamazsınız.

            Ancak kozmetik ile aranız pek yoksa bir kozmetik mağazasına gittiğinizde size uygun fondoteni nasıl anlayacağınızı ve doğru rengi seçmek için fondoteni nerelerde denemeniz gerektiğini de anlatmak bana kalıyor :)

ÖNCELİKLE CİLT TİPİNİZİ İYİ BİLİN.


      Cildinize dokunduğunuzda cildinizin her bölgesinde nemsiz ve hatta pütürlü bir his duyuyorsanız cildiniz kuru, cildinizin sadece alın, çene üstü ve burun bölgesinde nemli/yağlı bir his duyuyor ve parlama görüyorsanız karma, cildinizin tüm bölgelerinde bu hissi duyuyor ve parlama var ise cildiniz yağlı kategorisine girer.

         Cilt yapınızı bilip ciit yapınıza uygun fondoteni satın aldığınızda fondoteniniz görevini hakkıyla yapacak ve güzelliğinize güzellik katacaktır.

PEKİ HANGİ CİLT TİPİ HANGİ FONDOTENİ KULLANMALIDIR?


*Kuru bir cilde sahipseniz, yoğun nem içeren bir fondoten seçmeniz gerekir.Eğer hem kuru ve hem de hassas cilde sahipseniz güneş koruma faktörlü (ürün üzerinde spf yazar, rakam arttıkça koruma özelliği artar) fondotenleri seçin.

Karma  ve gözenekli bir  cilde sahipseniz,  parlak ve ışıltılı sonuç veren  fondotenler, gözenekleriniz daha da belli eder, cildinizin yağlı bölgeleri parlama yapar, florasan gibi dolaşır durursunuz arkadaşlarınızın yanında. (desem de ben yapıyorum yaldır yaldır maşallah!)

Yağlı bir cilde sahipseniz, yine parlak ve ışıltılı görüntü sunan bir fondotenden uzak durun.Yağlı ciltlerin amacı mat ve duru bir görünüş elde etmektir..Sonucu mat olan ve genelde pudra içeren fondotenleri tercih edebilirsiniz.Bu tür fondotenlerin üzerinde genelde oil control, mattyfing, matte ifadeleri yazar.

FONDOTEN TİPLERİ NELERDİR?Yağ Bazlılar :    Kuru ciltlerin vazgeçilmezi fondotenlerdir.Fondotene renk veren pigmentler de bu yağların içerisinde bulunur.Bu yağlar bitkiseller ve lanolinlerdir.Bu tip fondotenlerin kıvamı koyu/kremsi olup parmaklarınızla sürdüğünüzde cildinizde yağlı/parlak bir görüntü bırakır.Ama en dayanıklı fondoten tipleri de yağ bazlı fondotenlerdir.

Su Bazlılar :  Kuru ve normal ciltler kullanabilir.Ürün içeriğindeki su yüzdesi yağ yüzdesine oranla daha fazladır.Yağ bazlı fondotenler gibi pigmentlerini içeriğindeki yağdan alırlar.Ciltte parlama sağlarlar ve içeriğindeki yağdan ötürü akneli ve yağlı ciltlerde problem çıkarabilirler.

Pudra Bazlılar :  İçeriklerinde sıkıştırılmış pudra barındırdıklarından ciltte matlık sağlarlar.Yapıları kremsi olsa da kuruyarak pudraya dönüşürler.Bu sebeple karma ve az yağlı ciltler için birebir fondotenlerdir.

Oil Free (yağsız) ler:  Yağlı ve akneye müsait ciltlerin can düşmanı olan yağ bu fondotenlerde bulunmaz.Pigmentler yağ ile sağlandığından bu fondotenler fazla da kalıcı olmazlar.


FONDOTEN ALIRKEN NERELERDE DENEME YAPMALIYIZ?  • Fondoten satın alırken mağaza ışığı, fondotenin cildinizin rengine uyup uymadığını anlamanız için yetersiz kalabilir.Esasen doğal ışıkta bakmanızda fayda var.Eğer şartlarınız müsaitse fondoteninizi aydınlık bir yerde test edin.

  • Fondoteni deneyeceğiniz bölgeler el üstü ve bilek içleri değildir.Denemeye en uygun yerler çene ve boyun bölgeleridir.Burada denediğiniz ve teninize uyan renk doğru renktir.

  • Doğru fondoten rengi -BANA GÖRE- teninizin rengidir.Mağaza çalışanları sizi teninizden bir iki ton açık ya da koyu tonlara sürüklemeye çalışabilir.Ten renginizle barışın, ne olduğunuzdan beyaz, ne de olduğunuzdan esmer görünün.

  • Doğru rengi bulmanız o fondotenin size uygun olduğu anlamına gelmez.Fondoten içeriğindeki birtakım kimyasalların etkisi bir kaç dakika sonra ortaya çıkacaktır.Fırsatınız varsa gezin dolaşın biraz.Alerjik reaksiyon, kuruma, yağlanma bir saat içinde ortaya çıkacaktır.


     BİR SONRAKİ YAZI : Fondoteni nasıl uygulamalıyız? Hangi fırcalarla uygulama yapmalıyız?


                                              

                                                                     Sevgiler 
                                                                       Nihan Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi