2 Mart 2014 Pazar

GÜZELLİK DOSYASI-2 FONDOTEN UYGULAMASI (FIRÇALAR)


        Evet kızlar dünkü yazımızda cilt tipine göre hangi fondoteni seçmemiz gerektiği, fondoten çeşitleri ve fondoten seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmıştım.

     Bu yazımda da fondotenin nasıl uygulanması gerektiğinden bahsedeyim.     Herşeyden önce fondoten için düzgün bir zemin hazırlamayı unutmayın kızlar.

* Fazla tüyler varsa arının.
* Haftada en az 2-3 kere peeling yapın.Zira ölü derilerden arınmamış bir ciltte fondoteniniz pütür pütür hatta paçalı bir görüntü verecektir.
* Cildinize nemlendirici/ihtiyaca göre matlık veren ürünler uygulayıp sadece 1-2 dakika bekleyin ki ürün biraz emilsin.
* İhtiyaca göre (gözenekli ya da parlamaya müsait bir cildiniz varsa daha düzgün bir ten zemini için) primer (makyaj bazı) uygulayın.
* Eğer cildinizde irili ufaklı lekeler, sivilceler var ise  ten renginizdeki kapatıcıyı çok ince bir fırça ile lekelerin üzerine uygulayın.Fondoteninizi bu uygulamadan sonra yüzünüze dağıtın. ( BEN BUNA BÖLGESEL SORUN KAMUFLAJI DİYORUM- İSİM  BANA AİT) Bu uygulamaya ayrıntılı olarak yer vereceğim.

      Fondoten 3 şekilde uygulanır:

1- PARMAKLAR : 
  
     Fırçalar ve süngerler çıkmadan önce hepimiz fondotenleri parmakla uygulardık.Hala da uyguluyoruz. Ancak ellerimizi ne kadar dezenfekte edersek edelim tırnak vs.. gibi etkenler ile yine de yeterli hijyeni sağlayamayabiliyorsunuz.Ne kadar kısa kullanırsanız kullanın tırnak yanlarına giren fondotenler de cabası.Bu sebeple daha iyi bir uygulama için önce fondoten süngerleri geliştirildi.

2-SÜNGERLER 
     

     Süngerlerde ise çeşitli şekilller söz konusu.Kimi yassı kimi yumurta şeklinde.Süngeri ıslatmak suretiyle yüzümüzün her yanına dağıtıp homojen bir görüntü sağlamaya çalışıyoruz.Buna en güzel örnek de Gratislerde satılan Eklips makyaj süngerleri. Ürün artık elimde olmadığından fotoğraflayamadım.

      Süngeri kullanmadan önce suya tutarak su çekmesini ve şişmesini sağlıyorsunuz.Daha sonra fazla suyu sıktığınızda süngeriniz fondoteni uygulamaya hazır hale geliyor.Kullanacağınız ürünü cildinize yaymak için yine ellerinizi kullanmak zorunda kalıyorsunuz.Süngeri dokundurarak tampon şeklinde fondoteni cildinize uyguluyorsunuz.Aslında buraya kadar herşey çok güzel.

      Adı üzerinde sünger.Herşeyi emdiği için temizliği de tam bir işkence haline geliyor.Fondoteni arıtmak için yıkama sayısını ne siz sorun ne de ben söyleyeyim.Kirli bir vaziyette (sünger hızla bakteri üreten bir maddedir) kullanmanız da cildiniz açısından hiç sağlıklı bir durum olmadığından süngeri her kullandığınızda temizlemeniz gerektiğini hatırlatmak zorundayım.

3-FIRÇALAR:

      Temiz tutmanız halinde en hijyenik uygulamaların fırça ile yapıldığı artık kabul edilmesi gereken bir gerçek.Çünkü öncelikli hedefimiz fondoteni cildimize en homojen şekilde dağıtmak ve en doğal görüntüyü elde etmek olmalı.Bu sebeple lafı fazla uzatmadan sizlere kullandığım fırça deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

ECOTOOLS FOUNDATION BRUSH

      Yağlı boya fırçasına benzeyen bu fırça evet, bir fondoten fırçası. Fırçasının kılları sık ve düz.Kıl yapısı yumuşak değil hatta biraz sentetiklik sezdim diyebilirim.Hatta sırf bu yapısı sebebiyle fondoteni emince hemen kuruyor ve sertleşiyor.Bilmiyorum aynı sorunu başka arkadaşlarım da yaşadı mı bilmiyorum ama böyle kuruma ve sertleşme olunca uygulama sırasında cildinizi tahriş etme riski var ve uyguladığınız fondotenden bir hayır görmemeniz olası.      Yine de sık ve pıt pıtlar yaparak uygulandığında fondoteni dağıtabileceğiniz bir fırça.Ama yüzünüzü tuvale çevirip fırçayı resim yapar gibi kullanırsanız suratınız tren rayına döner haberiniz olsun!

     Fırça kılı sert olunca kolayca temizleyemedim ben.Ama temizleme ve uygulama sırasında kılları kesinlikle dökülmüyor bilginize.


THE BALM BLEND A HAND BRUSH
   Tamamen sentetik ve sık fırçalardan oluşan koni (tapered) şeklindeki fondoten fırçası.Kıllar sentetik olduğundan çok yumuşak olduğu söylenemez.Şekil itibariyle yüzün her bölgesine (burun kenarları dahil) ulaşabiliyor.Ancak dediğim gibi kıllar yumuşak olmadığı için uygulama yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor.Zira bu fırçayı dikey-yatay hareketler ile değil, daireler çizerek uygulamanız gerekiyor.Aksi takdirde fondoteni cildinize yedirmek ne kelime, önce çizgilenme ile mücadele vermek durumunda kalabilirsiniz.Daireler çizerek uyguladığınızda güzel sonuçlar alabiliyorsunuz, hatta doğru bir şekilde uygulanırsa göz altı kapatıcısını bile uygulayabilirsiniz :)    Fırçanın en büyük handikapı temizliği.Fırça kılları kalın ve sert olduğu için fondoten fırçanın en dibine kadar çöküyor ve yıkadığınız zaman diplerden fondoteni çıkartamıyorsunuz.Anlayacağınız temizliği ekstra çaba istiyor.

    Fırça kıllarının bir kere bile döküldüğünü görmedim.Fırça sapı da çok sağlam ve şirin.Alınmayacak bir fırça değil.


FLORMAR DUO FİBRE FONDOTEN FIRÇASI
      Kızlar bu fırçamız biraz değişik. Adının Duo Fibre olmasının sebebi fırçada iki çeşit kıl olması; siyah  kısa ve de ucu beyaz olan uzun kıllardan oluşmakta.Kılları sentetik ve çok yumuşak, ancak sık değil.Yumuşak olduğu için de ciltte tahriş etkisi yaratmıyor.      Bu fondoten fırçasını ne zaman kullansam keşke  kıl boyutu biraz daha kısa olsa diye düşünmeden edemiyorum.Çünkü kıl boyutu benim el yatkınlığıma göre çok uzun geliyor.Belki de kıllarının uzun olması ve sık olmamasından kaynaklanan sebepler ile ilk uygulamada çizgilenme yapıyor.Üstelik vantuz gibi de fondoteni emiyor.

     Fırçayı temizlemek çok kolay.Hemen arınıyor.Ancak temizleme ve uygulama sırasında inanılmaz derecede kıl döküyor.Daha kıl dökmemiş bir şekilde elimden bıraktığımı görmedim diyebilirim.Hatta malesef ki dökülen kılları yüzümden ayıkladığım oldu.Ben de aydınlatıcı ve allık uygulamasında kullanmaya başladım, iyi ki de öyle yapmışım.REAL TECHNİQUES CORE COLLECTİON FIRÇA SETİ

      Malumunuz üzere Real Techniques fırçaları artık ele ayağa düştü. Yok bu fırça böyle,yok başka şeylerle fondotenimi uygulayamıyorum, yok yurtdışından satın aldım deyip alamayanlara göstermeler bitti.Şimdi sigmalar elmas, real techniquesler işporta olacak biliyorum.Hatta adım gibi eminim.

       Arkadaşlar ben iki fondoten fırçamla gayet mutluydum.Ve inanın ne bir yurtdışı alışverişi yaptım, ne de heves ettim.Bildiğim tek şey youtube videolarında fırçalarla güzel uygulamalar yapılmasıydı.Ancak fırçalar Türkiye'de yoktu.Migrosa geleceğini duyunca açıkçası sevindim.Dedim ki madem fırçalar güzel, fiyatları da uygun olur herkes o heves ettirildikleri fırçalara kavuşur.Tabii blog açınca yazma gereği duyuyorsunuz ve bu yazma gereği bana fırçaları satın aldırdı.

          Boyları bakır rengi, siyah ve sağlam tutuşlu sapları ile çok şık görünüyorlardı.Flormar da fırçaların plastik bir torbada satıldığını görüyorken bu fırçalar kalın/plastik ve zor açılan bir kutuda satılıyor.Kutuların arkasında hangi fırçaların ne için kullanılacağı da yazıyor. 

       Migrosa gittiğimde gözüm ilk Expert Face fırçayı aradı.Olmayınca Stippling Fırçaya baktım.O da olmayınca meraklıyım ya gittim Core Collection seti aldım.Bu sette;


  • Detailer Brush (detay fırçası)
  • Pointed Foundation Brush (küçük fondöten fırçası)
  • Buffing Brush {fondoten  vs. uygulayacağınız yedirme fırçası}
  • Contour Brush {kontür fırçası}  var.Şimdi bizi fondotenler ilgilendirdiğinden diğer fırçaları bir kenara bırakıp fondoten için uygulama yapan fırçalara değineceğim.
   
REAL TECHNİQUES BUFFİNG BRUSH 

        Bu fırça blogger arkadaşım Seçil'in deyimiyle Expert Face fırçasının kız kardeşi :)  
     Kutusundaki açıklamaya göre bu fırça ile pudra fondoten, mineral fondoten, pudra, bronzer gibi toz yapıdaki ürünleri cilde yedirmek için kullanabiliyoruz.Ama ben likit fondotenlerimi de bu fırçayla uyguladım.Zaten fırça yaratıcısı Samantha Chapman da videolarında bu fırçayla likit fondoten uygulayabiliyordu.

     Fırça sık ve yumuşacık kıllardan oluşuyor.Cildi kesinlikle tahriş edici bir yapısı yok.Fondoteni dairesel hareketler ile uyguladığınız vakit fondoteniniz çok doğal ve kusursuz olarak cildinize yerleşiyor.Yedire yedire misler gibi kullanın yani:))     Fondoten kılları bana biraz ürün yiyor gibi geldi.Bu da bence fırçanın yana doğru çanak şeklinde açılı olmasından kaynaklanıyor.Fırça kirli olsa da sertleşmiyor da. Fırça boyutu normal düzeyde ve uygulama sıkıntısı yaşamıyorsunuz.Sadece expert face fırçasına göre burun kenarları gibi zor bölgelere daha zor ulaşıyor.

     Fırçayı aldığımdan bu yana 3-4 kez yıkamışımdır.Bebek şampuanı ile köpürte köpürte yıkıyorum, bugüne kadar tek bir kıl bile dökmedi.Yıkayınca kalorifer peteğine açılı bir şekilde koyuyorum bir gecede kuruyor.
  
    Eksisi sadece set içerisinde bulunuyor olması.


REAL TECHNİQUES EXPERT FACE BRUSH

       Gelelim zarif bayana...Ben zarif bayan diyorum çünkü ablası Buffing Brush'a göre daha kıvrımlı ve daha zarif hatlara sahip.Adından da anlaşılacağı üzere TAM BİR YÜZ EKSPERİ!


       Dediğim gibi fırça normal makyaj fırçaları gibi keskin hatlara sahip değil; nasıl diyeyim daha basık hatta elips şeklinde diyebilirim.Boydan saplara doğru tıpkı bir kadeh gibi zarifçe inceliyor.Bir bayan eline ne yakışır çok iyi biliyormuş Samantha Chapman. Kıllar çift formlu, yumuşak ama sıkı.Bu sebeple de likit ürünleri de krem ürünleri de kusursuz bir şekilde uyguluyor.


     Expert Face fırçayı krem, likit yapıdaki fondotenleri, krem ve toz allıkları hatta -ben pudra için küçük olduğunu düşünsem de- toz pudraları da çok güzel uyguluyor.

      Yapısı elips şeklinde ve dar olduğu için yüzünüzün aklınıza gelebilecek en uç noktasına kadar ulaştırıyor fondoteninizi.Burun kenarları fondotensiz kalmıyor, saç diplerinize kadar uygulama yapabiliyorsunuz.Daireler ile uyguladığınızda fondoteni çok doğal bir şekilde uyguluyorsunuz.Pıt pıt şeklinde tampon yaparak uyguladığınızda ise daha çok kapatıcı bir görünüm elde ediyorsunuz.
      Fondoten yemesi açısından buffing fırçaya göre daha iyi.Çünkü fırça tok duruyor, yana açılmalar yapmıyor; o sebeple de fazla ürün yemiyor.Temizlemesi de oldukça basit.Bebe şampuanı kolaylıkla temizleyebiliyor fırçayı. Kıllar tüy gibi yumuşacık olunca fondoten fırçalarda katılaşmıyor.Bu sebeple de sertleşme olmuyor.Alınması gereken ilk fırça olduğunu düşünüyorum.

REAL TECHNİQUES STİPPLİNG BRUSH


       Hani yukarıda Flormar duo fiber fırçadan bahsederken duo fiberin ne olduğundan bahsetmiştim ya işte duo fiberin hası bu aslında kızlar.Kılları sık ve uçlara doğru beyaz kılların aşağıya doğru uzadığı görülen bu fırça, bahsettiğim real techniques fırçalara nazaran daha doğal bir uygulama yapıyor.Hatta harika bir bb/cc krem uygulaması yapıyor desem yanlış bir ifade kullanmış olmam. Ama stippling fırça bana birazcık fondoten emiyormuş gibi geldi.Üç kere elime fondoten sıkıp fırçayla uygulama yapma ihtiyacı duydum.Bitirişi çok doğal hakkını da yiyemem.
       Flormarda yakındığım uzun boyluluk bu fırça için geçerli değil.Tam kararında fırça kılı boyutu ve kolaylıkla yüzün her bölgesine uygulanabiliyor.Tek handikapı bu ürünü kapatıcılık sağlamak için tampon şeklinde  kullanamıyorsunuz.Yapı olarak bu uygulamaya müsait değil.

           Fırça bebe şampuanı ile kolaylıkla temizleniyor.Hemen kuruma sağlanıyor.Dediğim gibi diğer fırçalara göre çok daha doğal bir görüntü sağlıyor, kesinlikle iz bırakmıyor.


      Artık fırçalarla makyaj yaptığımıza göre edinebileceğimiz fırçaları tek tek tanıdık.Böyle yazılar ile öğrene öğrene, uygulaya uygulaya doğru makyajı yapmayı öğreneceğiz.Unutmayın aslında hepimiz birer öğrenciyiz :)


             İnşallah faydalı bir yazı olmuştur sizler için :) Artık fondoten analizlerine geçebilirim ben de :)                                                                                                              Sevgilerimle

                                                                                                                    Nihan   

 


 


Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi