20 Mart 2014 Perşembe

ERKEK BAKIM REHBERİ

Merhabalar,

     Bu kez alışılagelmişin dışında bir yazı ile sizlerleyim.Sadece biz bayanların kişisel bakımlarına yönelik yazı paylaşmak istemedim zira, eşlerimizin ve sevdiklerimizin de bakıma ihtiyacı var.Aslında erkek teni de en az bizim kadar hassas olabiliyor.Hergün tıraş olmanın aşağıda da anlatacağım üzere eksileri olduğu kadar artıları da var.Hepimiz bizi seven adamların yanımıza yakışmasını, bakımlı olmasını isteriz öyle değil mi? İnstagramdan da yazdığım gibi kadınlık sadece başka yerlerde olmuyor, erkeğine bakan bilinçli kadın da erkeğini mutlu edebilir.Çevremizde bakmayanları da görüyoruz hatta şahit olduğum da var malesef.Saçı başı dağıtmalar, kilo almalar, eski dinamiklik sıfır ve surat kurumaktan çil içinde, gözaltları kararmış...

   Erkek bakımı demek son yılların komik tabiri ile metroseksüel olmak demek değil.Unutmayın eğer biz bilinçli kadınlar olmasaydık, onlar mağara adamı kıvamında olabilirdi:) Siz zannediyor musunuz ki onlar herşeyi boşluyor? Kesinlikle öyle değil, aslında onlar da bakımlı olmayı seviyor.YÜZ BAKIMI :

     Her ne kadar onlar bizim gibi ince düşünen ve kolay kolay yıpranmayan bir yapıya sahip olsalar da zamana onlar da ayak uyduramıyor kızlar.Erkeklerin ilk fire verdiği yerleri malesef gözaltları.Erkeklerde de kırışıklıklar, gözaltı torbaları ve morluklar, onları olduklarından daha yaşlı görünmesine neden olurlar. Zamana ayak uyduramayan göz altlarının o ince derisi esnekliğini zamanla yitiriyor.Ancak bunu onlara kabul ettiremiyoruz o ayrı mesele.

    "KADIN GİBİ KREM Mİ KULLANAYIM, BENİ KENDİNE BENZETME KADIN!
     
     Ben bu cümleye çok aşinayım.En basiti canım babamdan duydum yetmez mi:) Eğer inatçı ve herhangi bir ürün kullanmamak için direnen bir eşiniz varsa en azından sabahları buzdolabında bekleteceğiniz kaşığı, soğuk süt, gül suyuna bir pamuk batırıp gözlerinin üzerinde hiç olmazsa 5 dakika bekletmesini sağlayarak önce şişliklerine bir çare arayın.Sabahları göz altlarına ufak da olsa masajlar yapsın.Bu şekilde hem kan dolaşımı hızlanacak, hem de cildindeki esnekliği koruyacak.

     Eğer ürün kullanmama konusunda ısrarcı değilse ben Oriflame North for Men serisini önerebilirim.Gözaltlarını çok güzel rahatlatan göz kremi kullanılmaya değer.     İkinci kural eşlerinizi sabun ile yüz yıkama alışkanlıklarından kurtarın.Sabunun cildimizdeki etkilerini biz kadınlar çok iyi biliriz.Cildi kurutur, hassaslaştırır.Eğer bir de kuru bir cilde sahipse yaşlanma etkileri kapıda demektir.Erkeklerin cildinin de neme ihtiyacı var.Hiçbir şey yapmıyorsa sabahları duştan sonra cildine nemlendirici bir krem kullanmasını sağlayın ki tıraşın etkisiyle kuruyan cildi rahatlasın.

TIRAŞ İŞLEMİNİN ARTILARI VE EKSİLERİ

     Her erkeğin rutin olarak cildine yaptığı tek bakım tıraş olmak, bunu biliyoruz.Cilde değen jilet belki şiddet içeren ve cilde zarar verecek bir madde olarak görünse de tıraş olmanın erkek cildinin tazeliğini koruduğu ispatlanmış.Jiletin cilde sürtünmesi o bölgede kolajen üretimini hızlandırıp cildin daha taze kalmasını sağlıyor.Uzmanlar erkeklerin kadınlara nazaran daha az kırışmasını tıraş olmalarına bağlamışlar.

   Uyarmanız gereken durumlar da yok değil, tıraş öncesi cilde sürülen yağlar sadece jiletin kaygan bir cillte görevini daha iyi yerine getirmesi ile kalmıyor.Bu yağlar ciltteki ölü hücrelerin yüzeye çıkarak daha kolay dökülmesini sağlıyor.Yağı sürdükten sonra yüzünde ıslak bir havluyu biraz bekletsin ve öyle tıraş olsun.Böylece hem daha kolay tıraş olacak, hem de ölü derilerden kurtulacaktır.Yağ olarak saf bebek yağı bile tercih edebilirsiniz.

     İkinci uyarım ise tıraş olurken yüzüne jileti çok bastırmasın.Fazla bastırma daha dökülmeye hazır olmayan taze derileri de sıyırır, işte o zaman tahriş denilen o korkunç görüntü ile karşı karşıya kalırsınız.İşte erkeklerin tıraş olduktan sonra her bir kıl kökünün kırmızı renkte görünmesinin sebebi de bu!

   Sonuç olarak erkeğinizin cildi tıraş öncesi ne kadar nemli olursa tıraş olması o kadar kolay olacak, kısa sakalların da kolaylıkla temizlenmesi sağlanacaktır.

TIRAŞ SONRASI NEMLENDİRME İŞLEMİ ÖNEMLİDİR!

     Ne kadar yağ sürerseniz sürün, jilet değen cilt yine kurumaya meyil edecektir.Tıraştan sonra kullanılan kremler sakalların çıkış süresinde cildin daha nemli kalmasını sağlar ve bu da daha yumuşak sakal, dolayısıyla da daha kolay tıraş sonucunu getirir.Bunun için Nivea Aftershave ürünleri gayet güzel.DUDAK BAKIMI:

     Siz zannediyor musunuz ki sadece bizlerin dudakları kuruyor? Aslında bizlerin sürdüğü rujların faydası bile var ama onların böyle bir seçeneği olmadığından dudaklarına hiçbir bakım uygulayamıyorlar.Gelin onları bu kötü görüntüden kurtaralım.Nasıl mı?

     Haftada bir ya da iki kez bir tatlı kaşığı balın içine göz kararı toz şeker koyun.İyice karışıp krem haline geldikten sonra dudaklarına sürün ve işaret parmağı ile dudaklarına sürtmesini sağlayın.Balın iyileştirme ve hücre yenileyici özelliği dudaklarına iyi gelecek, toz şeker ise peeling etkisi yaparak dudaklarındaki ölü derileri bir çırpıda alacaktır.Sonuç yumuşacık dudaklar, ki bu kısım beni pek ilgilendirmiyor artık.


     Pek kullanacaklarını zannetmesem de Watsons erkekler için bir lip balm çıkardı.Hydrating lip balm içeriğinde shea yağı ve hyraluronic asitler var.Hem nemlendirme özelliği var, hem de bu asitle dudak yapısının gençleştirilmesini sağlıyor.Ben öneriyorum, merak etmeyin denedik, renk ve parlaklık vermiyor.

PEELİNG!

    Erkek cildinde tıraş işleminden dolayı çok fazla siyah nokta göremezsiniz.Siyah noktalar daha çok burun üst ve kenarlarında toplanacaktır.Gözlemleyin, bana hak vereceksiniz.Haftada bir kez duştan sonra peeling yapmayı alışkanlık haline getirmek bu siyah noktalardan eşlerinizi kurtaracaktır.Erkekler için peeling olarak Biothrem Homme Facial Exfoliator peeling ürününü önerebilirim. 
     Ancak illa ki bu markanın peelingini kullanmak şart değil.Clean& Clear, Yves Rocher ve Nivea markalarına ait herhangi bir peeling de pek tabi iyi bir sonuç yaratacaktır.

SAÇ BAKIMI

     GENETİK KODLAR sebep olmadıkça sağlıklı bir saç derisine sahip olan erkekte ne saç dökülmesi mevcut olur, ne de kepek sorunu.Kepek sorunu daha çok saç derisinin kuruyarak pul pul dökülmesinden kaynaklanır.Bu sebeple her duşta saç tipine uygun bir şampuanı saç derisine masaj yaparak uygulaması gerektiğini tembihleyin eşlerinize.


    Ben şampuan olarak Dermoskin Biotin Şampuanları öneriyorum.Yakın bir arkadaşımda tecrübe etmiştik, nispeten dökülmeleri azaltmış, saç derisini güzel nemlendirdiğinden kepek sorunu da ortadan kalkmıştı.Zaten Biotin, antioksidan çay polifenolleri, mirisetin, kampferol, kuarsetin flavanolleri, silica, sistin, amino asitler, kafein ve steroller gibi aktif maddelerin saç folikülünün canlanmasına, güçlenmesine, saç tellerinin kalınlaşıp hacim kazanmasına yardımcı maddelerdir. Formüllerinde bu maddeleri içeren biotin erkek şampuanlar, düzenli kullanıldığında saç dökülmesini önlemeye, saçın ömrünü uzatmaya yardımcı olurlar.Bir deneyin derim:)    Unutmayın, herşeyin başı herşeyden önce "sevgi"dir.Sevildiğini hisseden ADAM GİBİ ADAM zaten sevginin gücüyle de düzgün görünür.ADAM gibi ADAM olmayanlara ne kadar sevgi verirseniz nafiledir.Onlar anlamazlar! Seviyor gibi görünürler ama adam olmadıkları için çirkinleşmeye mahkumdurlar.Allah bu bakımları tavsiye edeceğiniz adam gibi adamları nasip etsin sizlere...Sevgilerimle...

Nihan

Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi