18 Şubat 2014 Salı

SAÇ UZATAN ÇÖZÜMLER VE SAÇ BAKIM RUTINI YAZI DIZISI -2

      Evet kızlar yazı dizimize bugün de saça iyi gelen vitaminler ve  saçlarımız için nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda devam ediyoruz :)

     Canlar uzmanlarin yaptığı araştırmalar saçlarımızin ayda yarim ila 2, 5 santim arasinda uzadigi yönünde.Tabii bu uzama hızında genetik kodların da varlığını unutmamak gerekiyor.Ancak yine de yaşam bicimininiz ve beslenme seklinizin de rolü azimsanmayacak düzeyde ki STRES FAKTÖRÜ BİLE BU HIZA FAZLASIYLA ETKI EDIYOR!

       Eğer saçınızı çok yipratan fön, duzlestiriciler,  masalar, cok sık yapilan boya işlemleri uyguluyorsaniz ya bakımınızi adam gibi yapmanız gerekiyor ya da bu uygulamalarla birgün saçlarınıza veda edebileceğinizin bilincinde olmaniz gerekiyor malesef.Unutmayin saçlarınız da sizin gibi nefes alan bir canlı aslında!

     Her ne kadar piyasada yer alan mucizevi saç uzatici ilaçlar ya da bakim serumlari da kullanansaniz sağlık olmayinca bu ürünlerin de faydasını gormemeniz olasi. Çabuk saç uzatmaya giden yolun saça doğru bakım yaparak ve ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri sağlayarak sağlığını korumak ve uzarken kırılmasını engellemekten gectiginin bilincinde olun.Siz vücudunuzu içeriden beslerseniz saçlarınız da sizi yari yolda bırakmayacaktir!!

      Dün sizlere doğrudan ve dolaylı argan bakımından bahsetmistim.Bunlar saçlara uygulanan harici bakimlardir.Bu sebeple saç bakımı için önce saç derisinden baslamalisiniz ki  sağlıklı bir uzama gerçekleşsin.

1- SAÇLARINIZI TEMIZ TUTUN!
     Temiz tutmaktan kasıt saçlarınızi gunasiri yikamak değil.Sac derisindeki vücutsal yağların da saçı besleme gibi bir yetisi var.Bu bizlere Allahın bir armağanı.Elbette yağlı saçlarla dolaşın demiyorum ama sık sık yıkama ile saç derisini de kurutmamalisiniz!

2- SAC DERISINE MASAJ YAPMAYI IHMAL ETMEYIN!
     Evet bu doğru!  Nasıl ki vücudunuza yaptirdiginiz o masajlar ile kab dolaşımını hızlandırarak bir rahatlama ve zindelik hissediyorsaniz saç derinizin de buna ihtiyacı var!

3- DOĞAL YAGLAR ILE SAÇLARINIZI DESTEKLEYIN!

                                         
                                                                 * görsel alıntıdır

    ●● Doğal yağlar uçucu ve taşıyıcı olarak ikiye ayrılır:
* Uçucu yağlar
Lavanta
Limon
BIberiye yağı gibi yağlar uçucu yağlardır.


*Taşıyıcı yaglar ise,
Zeytinyağı
Badem yağı
Hint yağı gibi yağlardir.


DIKKAT!
Uçucu yağları direk saç derisine uygulamak tahriş riski taşır ve bu yağlar taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır!!


     Doğru kullanımda yağlar ile saç derisini rahatlatirken saç telleri nem kazanacak ve kirilmalarin önüne gececeksiniz!

4- VITAMIN DESTEGI COK ONEMLIDIR.
    


                                                                 * görsel alıntıdır.

      Nasıl ki hasta olmamak için vitamin desteği alıyorsak saçlarımizin da hastalanmamasi için de vitamin takviyesi şart!  Guleceksiniz belki ama minik kedilerin tüyleri bile vitaminlerle gürlesip uzarken saçlarınız mi uzamayacak :)))


Peki hangi vitaminler saçınızı besleyecek?

* B kompleks vitaminleri (bilhassa B12)
* A vitamini
* C vitamini
* E vitamini

     Eger bir sağlık probleminiz yoksa doktorunuza danışıp bu vitaminleri kullanmanızda bir sakinca görülmüyor ise bu vitaminleri haricen kullanabilirsiniz :)

5- DENGELI BESLENIN! 


                                                                    * görsel alıntıdır

              Stres ve üzüntünun yani sira yaptığınız diyetler ya da dengesiz beslenmeleriniz yüzünden hepimizin saçları cansiz ve donuk hale geliyor değil mi? Bir de üzerine saçlarınızin dökülmesi de cabası! O sebeple diyet yapıyorsanız mutlaka doktor kontrolünde olun zira kafanızda saç kalmayabilir.
      
     HERŞEYDEN ÖNCE BOL SU TÜKETMENİZ GEREKİYOR!
      
     Yukarıda ismini saydığım vitaminler başta olmak üzere özellikle çinko ve bakır mineralleri yönünden zengin besinler almalı, aşırı tuz ve yağ tüketiminden, çok fazla konserve gıdadan kaçınmalısınız.

Peki hangi besinleri almamız gerekiyor?

*Omega 3 yağ asitleri barındıran ton balığı, somon  balığı gibi yağlı balık çeşitleri uzmanlar tarafından bir hayli methediliyor.

* Brokoli, yumurta ve tavuk etinin demir ve B12 yönünden hem saçlar hem de tırnaklar için çok faydalı olduğu tespit edilmiş.

* Kavun, karpuz, muz gibi meyveler A vitamini yönünden zengin meyvelerdir.Hatta internet sitelerinde yapacağınız saç maskesi tariflerinin pek çoğunda muz kullanıldığını da göreceksiniz.

* Cvitamini yüksek antioksidan etkisi içerir, toksinleri attırır ve saçlarınızın daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır.Greyfurt, portakal, mandalina,kivi ve çilek gibi meyveleri bol miktarda tüketebilirsiniz.

*Avokado meyvesini her zaman bulmak mümkün olmasa da bu meyve saçların parlak görünmesi ve daha yumuşak olması için birebir.Eğer bulamıyorsanız avokado yerine ay çekirdeği, yaş badem, kuru kayısı, yeşil zeytin ve çiğ fıstık tüketebilirsiniz.Bu ürünler size vücudunuzun ihtiyacı olan E vitaminini sağlayacaktır.

      Evet arkadaşlar yaptığım araştırmalar neticesinde nasıl beslenmemiz gerektiği ve saçlarımıza hangi vitamin desteğinin uygulanması gerektiğine dair bir paylaşım oldu bugünkü yazımız.
YARIN 3.yazı:

SAÇLARI UZATAN ÜRÜN  DAX SUPERGRO DENEYİMLERİ

Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi