18 Şubat 2014 Salı

SAÇ UZATAN ÇÖZÜMLER VE SAÇ BAKIM RUTINI YAZI DIZISI -1
Fotograftaki saçlarım 01.05.2013 günü çekildi. Hangi akılla kestiğimi inanin ben de hatırlamıyorum. Infial halindeydim sadece onu biliyorum...Kestirmemle yağ sürdüğüm ekmekleri saymayayim, o gülüşleri anlatmayayim hiç!

    Eh bir de hareket azaldığından yazın kilolari alınca bambaşka bir Nihan çıktı ortaya. Ve ani dönüşün starti verildi.

    Kiloyu az çok verdik de, saç biraz handikapti.Allahtan Alix Natura Argan serisi vardi.Zaten bu ürünler ile ilgili yorumlarımi burada yazmıştım.


DOLAYLI ARGAN BAKIMI :

Argan yağı artık hepimiz tarafından bilinen bir bakım aracı.
Alix Natura Argan Serisi' nin özellikle saç bakım maskesi ve saç bakım yağıni rutin olarak kullandim.Normal argan yağı bakımına baslamadan önce :

●saç bakim yağıni saçımi her yıkadıktan sonra nemli saçima az miktarda dipler ve uçlara uyguladim.
●saç bakım maskesini ise haftada 2 kez banyoda sacimda 5 dk bekletip durulayarak kullandim.
Peki bu ürünler bitince neler yaptım?
    Arganin sacimdaki etkilerini gozlemledikten sonra "doğrudan argan bakimi" na basladim.


DOGRUDAN ARGAN BAKIMI :

      Biliyorsunuz ki argan yagi diger yaglardan daha pahali.Ama saca parlaklik ve canlılık vermek saç telini güçlendirmek, sacin daha kisa  sürede ama daha saglikli bir şekilde uzamasini saglayan en degerli yag.Ben Otaci Argan Yagini tercih ediyorum :)

      Yazin argan yagindan nasil dogrudan faydalanabilirim araştırdım. Ve bana hem kolay gelen hem de mantığıma gore daha faydalı olabilecegini düşündüğüm bakimlari uyguladim.

●● Saçlarımi ve saç derimi nemlendirmek için bir miktar argan yağını kökten uçlara  kadar masaj yaparak sürdüm.Ne kadar yağ kullanacağınızi saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre ayarlayacaksiniz.Isterseniz perma taragi ile kısım kısım ayirarak uygulayin; böylece argan yağını esit bir şekilde saclariniza dagitmis olursunuz.
   O zamanlar saclarim cok kisa oldugundan saçlarımı strec filmle kapliyordum.Eger saclariniz uzunsa saclarinizi tepeden baglayip sicak havluya sarabilirsiniz. Ben bu sekliyle bazen argan yagini sacimda 1- 1,5 saat bekletir sonra da sampuanla yikardim.Bazen de gece yatmaya yakin bu bakimi yapiyorsam yagi sacimda gece bekletir, sabah guzelce dusumu alirdim..Bu daha derinlemesine bir bakim sagliyordu.


  ●●Diger bir uygulama seklim ise banyoda saclarimi sampuanladiktan sonra bir miktar argan yagini sürerek durulamak.Sonuc olarak,

● Saç telleriniz kalınsa ve saçlarınız kıvırcıksa tüm saçınıza sürebilirsiniz.

● Saç telleriniz inceyse saçların orta kısmında uçlara kadar sürmeniz saçlarınızın hacim kaybetmesini engelleyecektir.

●Saç uçlarınız kırıksa ve kuruyorsa işten eve geldikten sonra sadece uçlara bir miktar argan yağı sürebilirsiniz.

      Böylelikle ismini kendim uydurdugum :)))  doğrudan ve dolayli argan bakimini sonlandiriyoruz.


UNUTMAYIN!
Dogrudan argan bakiminda bahsettigim ilk uygulama haftada 1-2 kez uygulabilirken, ikinci uygulama her banyo sonrasi uygulanabilir.

* sac bakim konusunda okudugum makaleler ve sac bakım onerilerinden esinlenerek yapmis oldugum bakimlarin objektif sonuclaridir.


YARIN :
SAÇ UZAMASI VE SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NASIL BESLENDIM? BESLENMENIN SAÇ BAKIMINDAKI ETKİLERİ NELER?
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi