19 Ocak 2014 Pazar

DİŞ BAKIMI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER VE DİŞ BAKIM RUTİNİM


Kızlarım tekrar merhaba:)

Bugün artık zamanının geldiğini düşündüm; bir hayli süredir düzenli olarak kullandığım diş bakım ürünlerim vardı ve sonuç vermeye başladı :)

Diş bakımı herşeyden önemli...Dişlerimiz hem sağlığımızın ilk durağı, Hem gülüşümüzün en önemli varlıkları.Ancak biz insanoğlu, dişlerimize iyi bakmayı geçtim, sigara ve sınırsız kahve ile; kimi zaman ilaçlar ile dişlerimizi mahfediyoruz.

Öncelikle diş sağlığımız için neler yapmalıyız,bir işleyelim bu konuyu.Ürünün ne olduğu önemli değil şu aşamada.Kendi bakım rutinimden  bahsedeyim sizlere :)

1- DENGELİ BESLENME


    


      Canlar oldum olası abur cubur yiyen biri değilim.Ancak aşırı abur cubur tüketiminin dişlere vermiş olduğu zarar ortada.Bu ürünler sebebiyle diş etlerindeki bakterilenme inanılmaz derecede ağız sağlığını etkiliyor ve malesef ağız kokusu/diş çürüğü şeklinde bize geri dönüyor.

 

Ve yandaki resim bana gelsin:))) En büyük zevk kahve ve sigara keyfinin de diş sağlığının en büyük düşmanı olduğunu belirtmek gerekiyor.Kahvedeki bileşimlerin dişleri sararttığı malumunuz.Ehh bir de nikotinin sarartıcı ve tahrip edici etkisi de birleştiğinde ağzınızdaki dişlerin 20-25 yıl hatta daha erken bir vakitte ağzınızda diş kalmayacağını söyleyebilirim..

2- UYGUN BİR DİŞ FIRÇASI VE DİŞ FIRÇALARININ ÖMRÜ
      

     Edindiğimiz diş fırçaları genelde 3-4 ay kullanılabiliyor kızlar.Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalardan da özellikle uzak durmanızı öneririm.Doğru diş fırçası diye bir durum söz konusu değil; fırça seçimi tamamen sizin kullanım kolaylığınıza bağlı..Zira diş etlerinde kanamaya sebep oldukları gibi diş minesini de çiziyor öyleleri.Peki doğru fırçalama nasıl yapılmalı? 

          Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

         Diş aralarındaki bakterilenmenin önlenmesi açısından diş ipi kullanımını da alışkanlık haline getirmelisiniz.Zira arınmayan diş aralarındaki artıklar zamanla bakteri yuvası haline gelecek ve ağız kokusu kaçınılmaz olacaktır.

3- DİŞ MACUNU SEÇİMİ


     Kızlar biliyorsunuz ki günümüzde değişik özellikler içeren bir yığın diş macunu piyasaya sürülüyor.Diş macunlarına vaat ettiği soruna göre çeşitli maddeler ilave edilerek plak, çürük, diştaşı ve hassasiyet önleyici etkiler yaratılmakta.
        Fluoridin çürük önleyici ve çürük oluşumunu azaltıcı etkisi tıbben kanıtlanmış bir olgudur.Bu nedenle fluoridli diş macunlarını tercih etmek gerekiyor.Aşındırıcı özelliği yüksek olan diş macununu tercih etmememiz gerekiyor.
        Diş macununun leblebi tanesi kadar olması yeterlidir.Daha fazla diş macunu dişi daha güzel temizler diye bir kaide yoktur.
   
    Özetle, uzun koruma sağlayan, fluoridli diş macunları kullanılmalı ve aşındıran özelliklerden uzak olmak için diş macununu da arada bir değiştirmekte fayda var.

PEKİ NİHANIN DİŞ BAKIM RUTİNLERİ NELER?

       Kızlar bu yazıyı annem okursa yandık ama :)) ben malesef sigara kullanıyorum.3 senedir yaşadığım üzüntüler yüzünden başlama gibi büyük bir hata yaptım.Sigara kullanımı sebebiyle diş bakımıma da daha fazla dikkat etmem gerekiyor.

 1- Öncelikle tatlı, şekerli yiyecekler tüketmiyorum çok fazla.Çünkü yukarıda da belirttiğim üzere abur cuburlar kadar dişlerde bakteriye yol açan başka bir şey yok.

2- DİŞLERİMİ GÜNDE 3 KEZ VE EN AZ 3 DAKİKA FIRÇALARIM.İşyerimde bile minnak bir diş fırçası ve diş macununu bulunduruyorum.Çünkü kahve ve sigaranın doğrudan etkilerini çok fazla barındırmıyorum ağzımın içinde.

3- Mutlaka ağız çalkalama suyu ile diş bakımımı takviye ederim.Zira bununla hem nefesiniz tazeleniyor, hem de dişlerdeki fluorid etkisi uzun süre kalıyor.Ağız çalkalama suyunu ihmal ettiysem mutlaka ŞEKERSİZ VE NANELİ SAKIZ çiğnerim.O nane ferahlığı hep olacak ağzımda :)))

4- Diş doktoruma 3 ayda bir bakıma gidiyorum.Ama ne kadar bakım yaparsanız yapın olacağın önüne geçemiyorsunuz.Zira yaşadığım olumsuzluklardan dolayı dişlerimi sıkma gibi bir adet edindiğimden diş etlerimde sıkmaktan dolayı kistlenme oluştu ve bir dişimi malesef kaybettim, kanal tedavisi uygulandı :( Diş taşlarını mutlaka temizletin ki ağzınız hafiflesin, gizli bakterilerden kurtulun.

5- Kullandığım ürünleri ise açıklamakta sakınca görmüyorum, hatta en yakın arkadaşıma da tavsiye ettim.


     


   Colgate Optik Beyaz Serisinden ben çok memnun kaldım kızlar.Zira vaat ettiği gibi iki-üç haftada diş renginizde hatrı sayılır bir beyazlama söz konusu.Ki benim gibi sigara içen ve kahve müptelası olan birinin yıllardır diş temizliği konusunda çok titiz olduğum düşünülürse yıllardan sonra bir üründen bu kadar memnun kalmam ve dişlerimde hatrı sayılır bir beyazlama görmem benim bu ürünü bir müddet daha kullanacağımın göstergesi.En azından ağzımdaki nane tadı hemen geçmiyor ve sabah çok afedersiniz kekre bir ağız tadı ve ağız kokusuyla uyanmıyorum.

   Diş fırçası ise sert kıllardan uzak, yumuşak yapıda bir diş fırçası.Temizlemesinden ve kullanışlılığından memnunum canlar.Ağız çalkalama suyunu da her diş fırçalamamdan sonra uyguluyorum.Plak oluşumuna gerçekten mani oluyor ki dişlerimde tartar gibi bir sorun söz konusu değil.

         Yeter ki düzgün kullanın kızlar!! Düzgün ve düzenli kullanılan herşey mutlaka sonuç veriyor.Bende de bu ürün sonuç verdi ve dişlerimden çok memnunum.

Ve sonuç :)Söz konusu diş bakım ürünlerini set olarak süpermarketlerde bulabilirsiniz kızlar :)

Sevgilerimle..
Copyright © 2014 NIHANPERI

Distributed By Blogger Templates | Designed By Darmowe dodatki na blogi